Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Chciałbym zatrudnić byłego pracownika na umowę zlecenie. Obecnie jest on emerytem. Czy związku z tym, że ma ustalone prawo do emerytury z tytułu zawarcia z nim umowy zlecenia muszę zgłosić go do ubezpieczeń w ZUS jako pracownika?
Mieszkaniec Rudnika
Nie. Emeryt z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie podlegał ubezpieczeniom w ZUS jako zleceniobiorca. W trakcie wykonywania umowy zlecenia emeryt, o którym mowa w pytaniu, będzie podlegał ubezpieczeniom jako zleceniobiorca, czyli: - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowe oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu i obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Emeryt z tytułu umowy zlecenia nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, jeżeli równocześnie w innym podmiocie pozostaje w stosunku pracy i umowy zlecenia nie wykonuje na rzecz swojego pracodawcy. W takim przypadku bez względu na wysokość przychodu z umowy o pracę podlegającego oskładkowaniu, ze zlecenia ubezpieczenia społeczne są dobrowolne. Nadal obowiązkowa jest składka zdrowotna.
Siostra w wieku 50 lat została wdową. Otrzymała rentę rodzinną po zmarłym mężu. Teraz po okresie żałoby planuje ponownie wyjść za mąż. Czy w związku z wejściem w nowy związek małżeński ZUS odbierze jej świadczenie?
Maria z Raciborza
Nie. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli osoba zatrudniona zmarła, to jest uznawana za całkowicie niezdolną do pracy i tym samym również w takiej sytuacji osobie uprawnionej przysługuj prawo do renty. Renta przysługuje także członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Uprawniony do wypłaty jest m.in. małżonek zmarłego, czyli wdowa lub wdowiec. Przepisy nie uzależniają prawa do takiego świadczenia od pozostawania w stanie wolnym. Tym samym powtórne wyjście za mąż nie spowoduje, że Pani siostra straci prawo do wdowiej renty. Musi być jednak spełniony warunek polegający na tym, że wdowa najpierw musi mieć ustalone prawo do renty rodzinnej, a dopiero później decyduje się na zmianę stanu cywilnego.
Mój syn jest niepełnosprawny od urodzenia. W tym roku kończy 18 lat. Dotychczas otrzymuję na niego zasiłek pielęgnacyjny z Urzędu Miasta. Czy jeśli syn skończy 18 lat, będzie się mógł ubiegać o rentę socjalną?
AG
Tak. Po ukończeniu 18 lat syn będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie renty socjalnej z ZUS. Warunkiem przyznania tej renty będzie uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli lekarz orzecznik ZUS wyda takie orzeczenie, synowi zostanie przyznana renta socjalna.
Najnowsze komentarze