Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Ekoserwis: Wytłumaczyć ludziom co się zmieni

08.04.2014 00:00 red

Wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami spowodowało duże zmiany zarówno dla mieszkańców, jak i samorządów gminnych. Przyniosło ze sobą nowe obowiązki, ale również szereg korzyści.

WFOŚiGW w Katowicach od 2010 roku wspiera finansowo prowadzenie kampanii informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych, które mają na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym zasad świadomego gospodarowania odpadami.

W 2011 roku Fundusz sfinansował kampanię edukacyjną skierowaną do mieszkańców województwa śląskiego – Życie po śmieciach. Ważnym elementem kampanii była interaktywna mapa dzikich wysypisk na terenie województwa śląskiego. Dzięki niej w wyniku patroli ekologiczno – reporterskich udało się zlikwidować w regionie kilkadziesiąt nielegalnych wysypisk ujawnionych przez czytelników gazety. W ramach kampanii przeprowadzono między innymi badania ankietowe, konsultacje społeczne w formie czatów z ekspertami, opublikowano informacje w prasie regionalnej i wyemitowano kilkanaście programów telewizyjnych. Twarzą i aktywnym uczestnikiem wszystkich wydarzeń kampanii była znana śląska aktorka Joanna Bartel.

Kolejnym działaniem wspieranym przez Fundusz było wydanie w 2012 roku poradnika dla mieszkańców województwa śląskiego Jak gospodarować odpadami?. Publikacja w wersji drukowanej oraz elektronicznej skierowana była do urzędników zajmujących się wdrażaniem i realizacją nowej ustawy, nauczycieli i uczniów, przedsiębiorców oraz właścicieli i zarządców nieruchomości.

Od października 2012 roku Fundusz na swojej stronie internetowej propagował akcję Ministerstwa Środowiska pt. Nasze śmieci, a równocześnie na bieżąco informował o prowadzonych w subregionach województwa śląskiego konsultacjach z samorządowcami. W konsultacjach tych, debatach i spotkaniach przedstawiciele Funduszu brali czynny udział.

Dzięki wsparciu Funduszu, w 2013 roku, zorganizowano w województwie cykl konferencji poświęconych bieżącym problemom związanym z wdrażaniem ustawy. Odbyły się one m.in. w Radzionkowie i w Pietrowicach Wielkich podczas dorocznej Eko - Wystawy. Uczestniczyli w nich samorządowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy. WFOŚiGW w Katowicach objął konferencje swym patronatem. Z tej okazji wydano ulotki informacyjne na temat zasad segregacji odpadów i broszurę o zagospodarowaniu odpadów komunalnych. W lokalnej prasie, radiu i telewizji ukazały się spoty i relacje.

Od stycznia 2013 roku tematyka nowego systemu gospodarki odpadami jest również stale obecna na łamach tytułów prasowych, na antenie regionalnych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz w portalach internetowych, które zostały dofinansowane przez Fundusz w ramach konkursu Cykliczne upowszechnianie przez media zasady zrównoważonego rozwoju i informacji dotyczących źródeł i systemów finansowania ochrony środowiska.

W marcu 2013 roku rozstrzygnięty został konkurs dla gmin z województwa śląskiego na realizację kampanii informacyjno – edukacyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Dotacje przyznano 28 gminom oraz Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu. Środki te pomogły w zapoznaniu mieszkańców z najważniejszymi założeniami nowych rozwiązań w gospodarce odpadami, zasadami prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz przyjętym w danej gminie systemem zbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych.

Fundusz dofinansował również kampanię edukacyjną Listy dla Ziemi, której celem było nauczenie uczestników, jak każdy z nich – osobiście – może przyczynić się do ulepszenia systemu gospodarowania odpadami oraz zaszczepienie nawyku segregowania odpadów. Akcja ta ma przerodzić się w szeroki program edukacyjny, obejmujący między innymi akcje sadzenia drzew, zbierania surowców wtórnych, sprzątania zaśmieconych terenów.

(eco)

  • Numer: 14 (699)
  • Data wydania: 08.04.14