Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Jak niebezpieczne są kleszcze

08.04.2014 00:00 red

Rośnie liczba ujawnionych przypadków boreliozy

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śl. z okazji Światowego Dnia Zdrowia przygotowała akcję informacyjną na temat chorób przenoszonych przez kleszcze. W Polsce jednymi z najczęstszych i najgroźniejszych chorób tego typu są borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu, których późne wykrycie lub nieleczenie może mieć poważne skutki. Problem jest spory, o czym świadczą statystyki. Na terenie działalności Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl. (powiat wodzisławski i Jastrzębie-Zdrój) liczba ujawnionych przypadków boreliozy uległa niemal podwojeniu (patrz ramka).

(tora)



Czym więc jest borelioza?

To choroba zapalna przenoszona przez kleszcze zakażone bakterią Borrelia burgdorferi. Jedynym jej początkowym objawem jest zmiana skórna - rumień wędrujący - po której wystąpieniu w ciągu tygodni lub miesięcy mogą wystąpić zaburzenia w układzie stawowym, neurologicznym czy sercu. To właśnie tego rumienia powinniśmy poszukiwać po usunięciu ewentualnego kleszcza. Rumień wyglądem przypomina czerwoną plamę, która ma tendencję do przemieszczania się w ciągu kilku dni. Bardzo często jego pojawieniu się towarzyszą objawy podobne do tych, które występują podczas przeziębienia – ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, a także bóle mięśni i stawów. Jest to znak, że bakterie rozpoczęły wędrówkę po naszym organizmie i niezbędna jest jak najszybsza interwencja lekarska.

Leczenie choroby we wczesnym stadium jest najbardziej efektywne, ale w każdym stadium odpowiednio dobrana antybiotykoterapia będzie skuteczne. Zdecydowanie lepiej jest jednak zapobiegać chorobie. Teren Polski niemal w całości należy do terenów występowania boreliozy, dlatego po powrocie z każdej wycieczki w miejsce, gdzie potencjalnie mogą występować kleszcze, należy dokonać bardzo wnikliwych obserwacji swojego ciała, czy w jakimś miejscu nie zagnieździł się kleszcz. Im szybciej nastąpi jego usunięcie, tym mniejsze jest ryzyko zakażenia bakteriami, wywołującymi boreliozę.

  • Numer: 14 (699)
  • Data wydania: 08.04.14