Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

18.03.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Od dwóch lat jestem wdową, mam 54 lata. Po moim mężu mam rentę rodzinną. Jest ona naprawdę bardzo niska. Żeby móc się utrzymać, podjęłam pracę. Przez cały zeszły rok pracowałam. Czy mogę złożyć w ZUS wniosek o zwiększenie tej renty poprzez doliczenie wypracowanego przeze mnie stażu?

Janina z Rybnika

Nie. Aktywność zawodowa wdowy uprawnionej do renty rodzinnej po zmarłym mężu nie ma wpływu na przeliczenie wysokości renty.  Renta rodzinna jest bowiem pochodną świadczenia, które przysługiwało osobie zmarłej. Jedyną okolicznością mogącą wpływ na ponowne przeliczenie świadczenia w takim przypadku jest fakt odnalezienia dokumentów ubezpieczenia zmarłego, które wcześniej nie zostały uwzględnione.


W latach 80. przez około 6 lat, z powodu represji politycznych byłem pozbawiony pracy. Czy prawdą jest, że obecnie mogę ubiegać się o przeliczenie emerytury na korzystniejszych warunkach?

Andrzej K.


Ma Pan taką możliwość. Pozwala na to zmiana ustawy emerytalnej, obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. Jeżeli emerytowi, który był pozbawiony pracy z powodów politycznych, ZUS przy ustalaniu świadczenia uwzględnił tylko 5 lat i to jako okres nieskładkowy, mimo że represja trwała faktycznie dłużej, to obecnie zainteresowany może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. ZUS dokona wówczas ponownego ustalenia wysokości świadczenia, biorąc pod uwagę nie tylko dodatkowy okres pozostawania bez pracy, ale uzna okres  ten jako składkowy, co będzie miało również korzystny wpływ na ustalenie wysokości kapitału początkowego. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku zgłoszenia wniosku w tej sprawie, ZUS dokona ponownego ustalenia wysokości świadczenia od miesiąca zgłoszenia wniosku. Oznacza to, że jeżeli wniosek zostanie zgłoszony w marcu ponowne ustalenie wysokości emerytury nastąpi od 1 marca.


Mam problemy ze zdrowiem i dlatego złożyłam wniosek o rentę. Niedawno otrzymałam z ZUS pismo, żebym stawiła się na badanie do lekarza orzecznika. Czy ZUS zwróci mi pieniądze za przyjazd?

Małgorzata L.

Tak, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca osobie wezwanej koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Warunkiem zwrotu kosztów przejazdu jest złożenie przez Panią pisemnego wniosku zawierającego oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym oraz przedstawienie biletów lub rachunków za przejazd. ZUS zwróci Pani koszty do kwoty równej cenie biletu za przejazd:

- pociągiem osobowym II klasy,

- publicznymi środkami komunikacji miejskiej,

- autobusową komunikacją zwykłą przewoźnika wykonującego regularne przewozy – o ile na tej trasie nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy.

Do Pani należy decyzja, czy ZUS ma wypłacić całą kwotę w gotówce bezpośrednio w dniu badania, przesłać przekazem pocztowym pod wskazany adres czy też wpłacić na podany przez Panią rachunek bankowy.


  • Numer: 11 (696)
  • Data wydania: 18.03.14