Młodzi ludzie chwalą walory turystyczne Syryni
Dzięki zaangażowaniu młodzieży powstał przewodnik turystyczny po miejscowości
SYRYNIA Społeczność szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Syryni 27 lutego zainaugurowała drugi etap, realizowanego wspólnie z Czechami z Horni Suchej unijnego projektu „Szlakiem legend i zabytków historyczno-przyrodniczych”. W konferencji wzięło udział 300 osób.
W ramach pierwszego etapu projektu, realizowanego od września 2013r. do lutego 2014r. uczniowie wzięli udział w biegu przełajowym, którego celem było wytyczenie ciekawego turystycznie szlaku, wykonali mural przedstawiający najciekawsze miejsca w Syryni, wzięli udział w konkursie plastyczno-fotograficznym.
Syrynia jest atrakcyjna
Przede wszystkim zaś zbierali materiały do książkowego przewodnika, który ma promować atrakcje turystyczne, osobliwości przyrody oraz legendy funkcjonujące w Syryni i okolicach. - Przewodnik turystyczny wraz z tablicami informacyjnymi zapewni rzetelną informację turystyczną. Potwierdzi także jak wartościowe i atrakcyjne są nasze okolice – mówi Joanna Frydrych, dyrektor ZSO w Syryni. Materiały do przewodnika uczniowie pozyskali od mieszkańców Syryni, a także od proboszcza tutejszej parafii ks. Piotra Kachla. Przewodnik został wydany w nakładzie 1800 sztuk. - Otrzymali go wszyscy uczestnicy konferencji. 130 sztuk przekazaliśmy do szkoły naszego partnera w Horni Suchej. Część przewodników zostanie przekazana do urzędu gminy oraz szkoły w Lubomi. Ponadto planujemy dystrybuować przewodnik bezpłatnie w celach promocyjnych dla różnych instytucji i osób zainteresowanych odwiedzeniem naszego szlaku – wyjaśnia Joanna Frydrych.
Uczniowie nakręcą film
Tablice informacyjne zostaną zainstalowane w czerwcu. Jedna pojawi się przy drodze dojazdowej do Syryni. Zaznaczony zostanie na niej szlak zabytków i atrakcyjnych miejsc. Dwie mniejsze tablice zostaną ustawione na Kopcu i przy pomniku „Bordynowskiej Pani”. Ponadto przy drodze dojazdowej do poszczególnych zabytków zostaną umieszczone strzałki, mające pomóc w odnalezieniu konkretnego miejsca. Kolejnym elementem działań ma być realizacja filmu, który będzie nosił taki sam tytuł jak cały projekt. Prace nad nim potrwają od kwietnia do maja. Wybrana grupa uczniów została już przeszkolona w zakresie pisania scenariusza filmowego. Projekt zostanie zakończony na przełomie września i października. Koszty kwalifikowane całego projektu wynoszą około 40 tys. euro.
(art)
Najnowsze komentarze