Gigantyczna inwestycja przebiega bez zakłóceń
Na budowie zbiornika pracuje 140 pracowników
RACIBÓRZ, LUBOMIA Przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu zapewniają, że budowa zbiornika Racibórz przebiega bez zakłóceń. Zbiornik jest jednym z czterech elementów ochrony przeciwpowodziowej na Odrze. I największą do tej pory inwestycją hydrotechniczną w naszym kraju.
Kopią rozległy i głęboki dół
Główny wykonawca zbiornika, hiszpańska firma Dragados zatrudnia przy budowie około 140 własnych pracowników oraz pracowników firm podwykonawczych. Tylko kilkunastu z nich to Hiszpanie. - To przede wszystkim kadra zarządzająca – mówi Augustyn Bombała, kierownik projektu budowy zbiornika. W szczycie robót na budowie uwijać ma się około 1000 osób. Obecnie w miejscu przyszłej zapory czołowej, która w całości znajdzie się na terenie Raciborza, drążony jest dół fundamentowy pod budowlę przelewowo-upustową, a więc najistotniejszy element zbiornika. Wykop ma powierzchnię 8 hektarów i głębokość ponad 11 metrów. To skomplikowane przedsięwzięcie inżynierskie. Dół musi zostać bowiem zabezpieczony przed przesiąkaniem wód z warstwy wodonośnej, przed wodami powodziowymi, a przy tym wyposażony w drogi, umocnienia i odwodnienia. Drogi technologiczne umożliwiające wwożenie i wywożenie ładunków z budowy są już gotowe. Wykonano też platformę roboczą pod wykonanie kolumn żwirowych. Ponadto gotowy jest staw Plinc. - To staw, który jest rekompensatą za tę część środowiska naturalnego, która zostanie zniszczona w związku z budową zbiornika – mówi Tomasz Cywiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Wyburzyli 70 budynków
Rozpoczęły się też prace na zaporach prawo- i lewobrzeżnej. Usunięto już humus na przebiegu dróg serwisowych, wykonywane są drogi technologiczne. Trwa również usuwanie korzeni po wycince drzew i krzewów. Na zaporze prawobrzeżnej trwają przygotowania do przebudowy linii energetycznej średniego napięcia. Postępy w pracach na bieżąco można śledzić wzdłuż drogi powiatowej z Lubomi do Raciborza, w sąsiedztwie której przebiegać będzie zapora lewobrzeżna. Ponadto w czaszy zbiornika wyburzono już około 70 nieruchomości przejętych od wysiedlonych mieszkańców Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Chodzi o tych mieszkańców Nieboczów, którzy nie zdecydowali się na wspólne przenosiny do nowych Nieboczów.
(art)
Zbiornik przejmie niewyobrażalną ilość wody
Zbiornik będzie miał 185 mln metrów sześciennych pojemności, dzięki czemu zniweluje falę powodziową na Odrze. - Żeby uzmysłowić jaka to ilość, powiem, że przy obecnym stanie Odry napełnianie zbiornika trwałoby od 8 do 10 miesięcy – mówi Augustyn Bombała. Docelowo, po zakończeniu w czaszy eksploatacji kruszyw zbiornik ma pomieścić nawet 300 mln metrów sześciennych wody. Jego powierzchnia wynosić będzie 26 km kwadratowych, przy długości 10 km i szerokości dochodzącej do 4 km. Długość obwałowań wyniesie 22 km, a ich wysokość sięgać będzie 11 m.
Najnowsze komentarze