Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
W sierpniu tego roku skończyłam 60 lat. Na świadczenie przedemerytalne przeszłam mając 55 lat. Czy teraz mogę złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Jakie dokumenty powinnam przynieść do ZUS?
Jadwiga z Wodzisławia
Mając ukończone 60 lat może Pani ubiegać się o emeryturę powszechną. Osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury ZUS przyznaje emeryturę powszechną wyłącznie na złożony wniosek. Druki są dostępne w każdej jednostce ZUS albo można pobrać ze strony internetowej ZUS, tj. ZUS Rp-1E wniosek o emeryturę oraz ZUS Rp-6 informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych. Wysokość emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego zostanie obliczona w myśl nowych zasad, zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej (tj. kwota zwaloryzowanych składek i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego pomniejszona o kwoty pobranych emerytur podzielona przez dalsze średnie trwanie życia, ustalone na dzień zgłoszenia wniosku).
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje reguła zmniejszenia podstawy naliczenia nowej emerytury przyznawanej wcześniejszym emerytom po ukończeniu przez nich odpowiedniego wieku emerytalnego. Jeżeli bowiem ubezpieczony pobrał tzw. wcześnieśniejszą emeryturę, podstawę obliczenie nowej emerytury pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W przypadku, gdyby ustalona kwota emerytury obliczonej w myśl nowych zasad okazała się niższa od dotychczas pobieranej emerytury, organ rentowy z urzędu podejmuje wypłatę świadczenia korzystniejszego. Nowa emerytura nędze wypłacana jedynie wtedy, gdy okaże się korzystniejsza od dotychczas pobieranej wcześniejszej emerytury lub na wyraźne życzenie świadczeniobiorcy.
Pracownik 30 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, w tym tydzień był w szpitalu. Bardzo często korzysta z urlopu chorobowego, dlatego postanowiliśmy go skontrolować. Okazało się, że w trakcie choroby wykonywał remont mieszkania. Czy w takiej sytuacji pracownik utraci zasiłek chorobowy za cały okres kontrolowanego zwolnienia?
Przedsiębiorca z Rybnika
Zgodnie z ustawą zasiłkową, art. 17, ubezpieczony wykonując pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystując zwolnienie do pracy sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Wyjątkiem od tej zasady, jest zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmujące zarówno leczenie w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu. Jeżeli bowiem zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA, w trakcie którego: - przeprowadzono kontrolę oraz – stwierdzono wykonywanie pracy lub niewłaściwe wykorzystywanie tego zwolnienia, obejmuje okres pobytu w szpitalu i poszpitalny okres niezdolności do pracy, utrata prawa do zasiłku chorobowego dotyczy tylko okresy niezdolności do pracy po wypisaniu ze szpitala.
Pracownik, wykonując remont w domu podczas zwolnienia lekarskiego, wykorzystywał to zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem. Okoliczności te (potwierdzone w sporządzonym protokole), stanowią podstawę do pozbawienia go świadczenia chorobowego. W tym przypadku utrata świadczenia nie powinna jednak dotyczyć hospitalizacji, lecz okresu poszpitalnego. Ubezpieczony dopiero po wypisaniu do domu zachowywał się w sposób pozbawiający go prawa do zasiłku.
Najnowsze komentarze