Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Przegląd wydarzeń

02.07.2013 00:00 red

Powiat

Upominają się o drogi lokalne

POWIAT Rada powiatu wodzisławskiego upomina się o objęcie dróg lokalnych inwestycjami z przyszłego budżetu unijnego. Apel w tej sprawie do ministra rozwoju regionalnego i zarządu województwa rada wystosowała na sesji 27 czerwca. Apel wynika z faktu, że w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 są jedynie zapisy dotyczące wsparcia inwestycji z zakresu rozbudowy i przebudowy kluczowej infrastruktury drogowej regionu. Nie przewiduje się natomiast wsparcia dróg powiatowych i gminnych. Inwestycje te są zaś możliwe po ustaleniach Warszawy z Brukselą ze stycznia br.

(tora)



Mały rynek oficjalnie

WODZISŁAW Na mapie miasta oficjalnie pojawił się Mały Rynek. Uchwałę o nadaniu nazwy tej wewnętrznej prywatnej ulicy w bezpośrednim sąsiedztwie rynku i zespołu parkowo – pałacowego podjęli radni na sesji 26 czerwca. O nadanie nazwy zabiegał właściciel obiektu tłumacząc, że i tak potocznie mały rynek funkcjonował.

(tora)



Dziecko wolne od używek – warsztaty

WODZISŁAW 3 lipca w Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu Fenix Psychoterapia Uzależnień na osiedlu XXX–lecia odbędą się bezpłatne warsztaty profilaktyczne dla rodziców Moje dziecko – wolne od używek. Odbędą się emisja filmu edukacyjnego „Dopalacze – nie zamykaj oczu” oraz panel dyskusyjny. Początek zajęć o godz. 16.00. Z kolei 5 lipca od godz. 16.00 w tej poradni odbędą się bezpłatne warsztaty dla wszystkich odnośnie profilaktyki uzależnienia od alkoholu. Pokazany będzie film edukacyjny „Obietnica”, potem planowana jest dyskusja. Przewiduje się serwis kawowy, napoje i drobny poczęstunek. Przewidziana jest prezentacja, stosowanie i używanie narkotestów. Dodatkowo będzie możliwość rozmowy z psychologiem i specjalistą psychoterapii uzależnień.

(tora)



Tłumy w bibliotece

WODZISŁAW Ile rysunków potrzeba, żeby stworzyć 10–minutowy film? Pięć tysięcy. To tylko jedna z mnóstwa interesujących wiadomości, które usłyszeli uczestnicy projektu Książka otwiera nam świat, realizowanego od 7 maja przez bibliotekę. Przez bibliotekę główną i pięć filii przewinęło się około 1600 dzieci i młodzieży biorących udział w 30 imprezach projektu. W ramach przedsięwzięcia odbyło się m.in. osiem spotkań autorskich. Wodzisław odwiedzili Andrzej Marek Grabowski – autor opowiadań, programów telewizyjnych dla najmłodszych: Kulfon i Monika oraz ponad 400 piosenek dla dzieci. Współzałożyciel dziecięcego zespołu wokalno–tanecznego Fasolki; Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka, autorka poczytnych książek m.in. Klasa pana Czajki; Dariusz Rekosz, pisarz, autor powieści dla dzieci i młodzieży i dorosłych; Marcin Pałasz – autor książek i słuchowisk dla dzieci i młodzieży, laureat literackiej nagrody im. Kornela Makuszyńskiego; Eliza Piotrowska, autorka wielu książek m.in. To miasto nazywa się Rzym; Joanna Olech, autorka, która przygotowała dla uczestników spotkań szereg atrakcji, między innymi konkursy na tekst literacki; Małgorzata Strękowska–Zaremba, pisarka, autorka podręczników, dziennikarka; Łukasz Dębski, prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci. Łukasz Dębski przybliżył m.in. tajniki powstawania filmu rysunkowego. Projekt to również spektakle teatralne, zajęcia plastyczne, konkursy. Został sfinansowany przez ministerstwo kultury.

(tora)



Nowy herold gotowy

WODZISŁAW Ukazał się trzeci numer „Herolda Wodzisławskiego”. W bezpłatnym biuletynie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej przeczytamy m.in. o drugiej młodości wodzisławskich Koncentratów, o historii radzieckiego żołnierza, który zginął podczas działań wojennych na naszym terenie (artykuł Dariusza Dyrszlaga publikowaliśmy też w „Nowinach Wodzisławskich”. – Jest trzeci odcinek „Kroniki wioski Wilchwy” i już 12 część historii ziemi wodzisławskiej. Ponadto wieści sprzed stu lat oraz ciekawy list Leopolda Zarzeckiego z roku 1905 – informuje Kazimierz Mroczek, wolontariusz galerii TMZW. „Herold Wodzisławski” dostępny jest m.in. na stronie Parafii MB Częstochowskiej Wodzisław Śl. – Wilchwy oraz w galerii TMZW na rynku.

(tora)


  • Numer: 27 (660)
  • Data wydania: 02.07.13