Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

W czasie porodu pomogły innym

25.06.2013 00:00 red

Dni Krwi Pępowinowej w szpitalu w Wodzisławiu

Ruszyła właśnie ogólnopolska akcja „Dni Krwi Pępowinowej”. W ubiegłym tygodniu wziął w niej udział Zakład Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu.

Obecnie istnieją trzy powszechnie stosowane w medycynie źródła komórek macierzystych: szpik, krew obwodowa i krew pępowinowa. Ta ostatnia jest najwygodniejszym i jedynym nieinwazyjnym sposobem pozyskania komórek macierzystych. Pobranie krwi pępowinowej nie wymaga znieczulenia i nie zaburza przebiegu porodu, jest zupełnie bezbolesne zarówno dla matki, jak i noworodka.

Zamrożone na lata

Podczas porodu przeciętnie  pobiera się ok. 100 ml krwi pępowinowej, zawierającej ok. 1 mld komórek macierzystych. Do przeszczepienia, na każdy kilogram ciężaru biorcy potrzebne jest 20-25 mln komórek, co oznacza, że przeciętna porcja wystarczy do leczenia pacjenta ważącego 40-50 kg.

Pobrana krew pępowinowa w ciągu 24 godzin trafia z sali porodowej do specjalistycznego laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych. Tam przechodzi badania i przygotowywana jest do przechowywania w oparach ciekłego azotu, który zapobiega starzeniu się i urazom komórek. Dzięki temu komórki macierzyste nie tracą swoich właściwości nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania. 

Akcję wsparły 24 mamy

W wodzisławskim szpitalu akcja pobierania krwi pępowinowej trwała od 17 do 20 czerwca. Na jej pobranie zgodziły się 24 kobiety. – Panie były bardzo przychylnie nastawione do tej akcji – mówi Danuta Piekoszewska z Polskiego Banku Komórek Macierzystych. – Zazwyczaj pytały, czy nie będzie to przedłużało porodu, albo czy nie będzie bolesne.

W sumie z wodzisławskiego szpitala do banku krwi powędrowało 12 próbek, trafiły tam bowiem tylko próbki „czyste” medycznie (nie wszystkie pobrane od  kobiet próbki, ze względu na ich stan zdrowia, mogły zasilić bank krwi).

Podobna akcja została przeprowadzona już także w szpitalu w Jastrzębiu, najbliższa jest planowana m.in. w Gliwicach i Tychach.

(abs)



Co to są „Dni Krwi Pępowinowej”?

To ogólnopolska akcja społeczna, która w polskich szpitalach organizowana jest już po raz trzeci. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych we współpracy z ministerstwem zdrowia. Celem projektu jest zwiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych.



Zbawienne komórki macierzyste

Komórki macierzyste posiadają unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom organizmu. Takie komórki macierzyste stosuje się w leczeniu ponad 70 chorób, w tym ciężkich schorzeń onkologicznych i hematologicznych.  W Polsce do tej pory wykonano kilkadziesiąt zabiegów, z czego ponad 20 u dzieci.

  • Numer: 26 (659)
  • Data wydania: 25.06.13