Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Krystian Burda ze Złotymi Grabiami

28.05.2013 00:00 red

Krystian Burda, rydułtowski plastyk oraz artysta rzeźby i grafiki, otrzymał wyróżnienie „Złote Grabie”

RYDUŁTOWY – Podczas swoich kolejnych wystaw pan Krystian Burda zawsze pamięta o Rydułtowach, mówi o nich, zaprasza do udziału reprezentantów naszego miasta. To nie zdarza się często. Życzylibyśmy sobie, żeby stworzył dla Rydułtów jeszcze coś pięknego – powiedziała burmistrz Kornelia Newy wręczając „Złote Grabie”.

Rzeźby w kościołach

Złote Grabie to wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Rydułtów. Tym razem otrzymał je artysta, autor między innymi płaskorzeźb ołtarzy św. Jerzego oraz Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych w rydułtowskich kościołach, czy niezwykłej metaloplastyki na ścianie byłej krytej pływalni, której fragment obecnie zdobi Rydułtowskie Centrum Kultury.

– Jestem wdzięczny za to wyróżnienie – powiedział Krystian Burda podczas sesji rady miasta, która odbyła się 23 maja. – Każdy otrzymuje dar, pochodzący od Boga talent. Człowiekiem, który pomógł mi go rozwijać, był świętej pamięci Ludwik Konarzewski – podkreślił wybitny autor prac z zakresu rysunku, grafiki, rzeźby, figur przestrzennych i budownictwa sakralnego.

Awantura o Chopina

Krystian Burda już jako kilkunastoletni chłopiec pobierał lekcje właśnie w szkole Ludwika Konarzewskiego, założyciela państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Później studiował na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Ukończył je z wyróżnieniem. Tematem jego pracy dyplomowej był pomnik upamiętniający twórczość Fryderyka Chopina „Droga do Żelazowej Woli” z nowatorską formą plastycznej interpretacji tego tematu – z zastosowaniem filmu do opisania czasoprzestrzeni. – Kiedy przedstawiłem ten projekt na dyplomie, komisja w ogóle nie chciała go rozpatrywać. Rozpętała się awantura. Poproszono mnie, bym opuścił salę. Po dwóch godzinach wyszła pani profesor i powiedziała: „Burda, jakie nazwisko, taki tytuł. Poróżniłeś nas do grobowej deski” – wspominał laureat. O nadanie mu wyróżnienia wnioskowało Towarzystwo Miłośników Rydułtów.

(mas)

  • Numer: 22 (655)
  • Data wydania: 28.05.13