Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kącik ZUS

14.05.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Moja mama jest na emeryturze, ma 70 lat. Ostatnio bardzo podupadła na zdrowiu. Kilkakrotnie przebywała w szpitalu ze względu na swój stan zdrowia. Teraz wymaga ciągłej opieki i pielęgnacji. Niedawno dowiedziałam się, że ZUS wypłaca takim schorowanym osobom dodatek pielęgnacyjny. Jakie dokumenty należy złożyć, by mama mogła go otrzymać?

Janina K.

Aby emeryt mógł uzyskać prawo do dodatku pielęgnacyjnego, musi zostać uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, chyba że świadczeniobiorca ukończył 75 lat. Wówczas bowiem świadczenie to przyznawane jest przez organ rentowy z urzędu. Nie dotyczy to jednak sytuacji opisanej przez Czytelniczkę, której matka ma 70 lat.

W jej przypadku dodatek pielęgnacyjny może być przyznany jedynie na wniosek złożony: – osobiście lub za pośrednictwem poczty, – bezpośrednio przez osobę zainteresowaną albo jej przedstawiciela ustawowego, – w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS – przy czym zostanie on rozpatrzony przez organ rentowy, który przyznał i wypłaca emeryturę.

Ponieważ nie ma sformalizowanego druku, wniosek można złożyć na zwykłej kartce papieru lub specjalnie przygotowanym do tego celu przez oddział ZUS formularzu, albo ustnie do protokołu w organie rentowym. Należy do niego załączyć: zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie na druku N-9 nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku, a także dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika lun w drugiej instancji komisji lekarskiej ZUS, ustalając całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Warto podkreślić, iż dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona do emerytury przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Obecnie dodatek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 203,50 zł.



Mam pytanie w temacie abolicji. Czy w sytuacji, gdy zadłużenie obejmuje zarówno składki na ubezpieczenia własne, jak i pracownicze, można złożyć wniosek o umorzenie?

Rafał M.


Tak, ale umorzeniu podlegać będą jedynie składki na ubezpieczenie społeczne za okres przewidziany w ustawie za osobę prowadzącą działalność gospodarczą.



Jestem na emeryturze, mam 64 lata. Niedawno zmarł mi mąż, który miał znacznie wyższą ode mnie emeryturę. Czy gdy zrezygnuję ze swojego świadczenia ZUS będzie mi wypłacał świadczenie męża w pełnej wysokości?

Stała Czytelniczka


Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Jeśli zaś jedna osoba ma prawo do kilku świadczeń, wypłaca się jedno – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.


 

  • Numer: 20 (653)
  • Data wydania: 14.05.13