Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Kącik ZUS

30.04.2013 00:00 red

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Od początku miesiąca pracuję na pół etatu, wcześniej w tym samym zakładzie byłem zatrudniony na cały etat. W przypadku mojej choroby w jakiej wysokości będzie mi wypłacany zasiłek chorobowy, od połówki etatu czy też średnią z iluś miesięcy?

Paweł K.

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę zasiłku chorobowego stanowi stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu, w  tym przypadku z połowy etatu.



Pracuję na Słowacji, ale mieszkam w Polsce. Czy zwolnienie lekarskie wydane w naszym kraju będzie honorowane za granicą, a dokładnie na Słowacji?

Jarosław Z.


Zaświadczenie o niezdolności ubezpieczonego do pracy, które zostało sporządzone w innym państwie członkowskim na podstawie diagnozy medycznej lekarza lub instytucji przeprowadzających badanie, ma taką samą wartość prawną jak zaświadczenie sporządzone we właściwym państwie członkowskim. Oznacza to, że polskie zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA jest pełnoprawnym dowodem służącym ustaleniu przez właściwą słowacką instytucję prawa do świadczeń pieniężnych przysługujących ubezpieczonemu, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu choroby.


 

  • Numer: 18 (651)
  • Data wydania: 30.04.13