Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Ekoserwis: Musi się udać

07.02.2012 00:00 przy

Gmina Pietrowice Wielkie jako pierwsza w regionie rezygnuje z budowy tradycyjnej kanalizacji.

Na posesjach mieszkańców urzędnicy wkopią nowoczesne oczyszczalnie, których miesięczny koszt utrzymania będzie wynosił zaledwie kilkanaście złotych. Gmina złożyła już wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a teraz planuje zdobyć środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

–  Udało nam się złożyć nasz projekt jako trzeci. Mamy nadzieję, że wszystko się uda – mówi wójt. Projekt, z którym urzędnicy pojechali do Warszawy to budowa ponad tysiąca przydomowych czyszczalni. Ekologiczne instalacje mają być alternatywą dla gigantycznych kosztów budowy tradycyjnej sieci kanalizacji.

40 lat biedy

Ile kosztowałaby tradycyjna kanalizacja? – W naszej gminie długość wodociągów wynosi 90 kilometrów. Logicznie rzecz biorąc, kanalizacja musiałby mieć podobną długość aby odbierać doprowadzoną wodę. Średni koszt budowy jednego  wodociągu to około 500 złotych. Łatwo policzyć, że na typową sieć kanalizacyjną musielibyśmy wydać 45 milionów złotych. To potężne pieniądze, których nie mamy. Przy budżecie liczącym kilkanaście milionów złotych, około miliona złotych przeznaczanych jest na inwestycje. Na wsparcie w programach unijnych również trzeba mieć potężny własny wkład. Taki wydatek uziemiłby gminę na kilkadziesiąt lat, dodatkowo przy założeniu, że przez ten czas nie inwestujemy i nic nie naprawiamy. A to wszystko dla 6800 mieszkańców naszej gminy – mówi Adam Wajda.  Koszt jednej oczyszczalni z montażem obliczono na około 20 tysięcy złotych. Cały koszt zakupu, montażu i obsługi bierze na siebie gmina. Urządzenia, które chcą zakupić urzędnicy z Pietrowic są zupełnie bezobsługowe. Raz na rok wymagają wywozu ok. 3 metrów sześciennych odpadu. Koszt jego wywiezienia oraz prądu potrzebnego do zasilania pompki napowietrzającej w skali miesiecznej wyniesie 15–20 zł. To koniec kosztów. Urządzenie dzięki modułowi z kartą sim, samo wezwie obsługę, która usunie awarię.

Nie będzie podtopień

Na biurku wójta Wawrzynka leżą stosy dokumentów. To analizy geologiczne poszczególnych gospodarstw. Każdego z 1200 gospodarzy, którzy wyrazili chęć skorzystania z takiej oczyszczalni odwiedził specjalista i wskazał najlepsze miejsce do wkopania urządzenia. Gospodarz musi jedynie podpisać umowę użyczenia gminie kilku metrów kwadratowych, bo gmina nie może inwestować na prywatnym terenie. Dodatkowo 90 proc. będzie można odzyskać i ponownie wykorzystać w gospodarstwie. Wodę można gromadzić w zdezynfekowanym dotychczasowym szambie lub poprosić o wybudowanie specjalnej studni chłonnej. W każdym gospodarstwie specjaliści indywidualnie ułożą drenaż, dzięki czemu nie będzie dochodziło do podtapiania gruntu.

Mieszkańcy zaoszczędzą

– Mamy już 1200 zgód od mieszkańców, więc potrzebujemy na ten cel około 24 milionów złotych. Na 45 procent tej sumy chcemy otrzymać dotację z NFOŚiGW a na drugie 45 procent pożyczkę z tego samego źródła. Na pozostałe 10 procent będziemy szukać jeszcze dodatkowych źródeł finansowania, między innymi liczymy na wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który również wspiera takie przedsięwzięcia – przekonuje Wawrzynek.

Adrian Czarnota

  • Numer: 6 (587)
  • Data wydania: 07.02.12