Kącik ZUS
Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15 w godz. od 9.00 do 11.00. Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach Nowin Wodzisławskich.
W 2012 r. kończę 65 lat. Będę pracował do końca lutego. Czy moja emerytura może być naliczona na dwa sposoby: stary i nowy?
Marian z Gorzyc
Tak, bowiem nie każdy urodzony przed 1 stycznia 1949 r. musi korzystać z emerytury z zasad starego systemu, choć generalnie dla tych osób emerytura obliczana jest na starych zasadach. Ale ustawa o emeryturach i rentach z FUS przewiduje możliwość naliczenia według nowych zasad. W tym celu będzie ustalony kapitał początkowy. Dotyczy to ubezpieczonych, którzy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (kobieta – 60 lat, mężczyzna – 65 lat) pozostają nadal w ubezpieczeniach, wystąpią z wnioskiem o emeryturę po raz pierwszy po 31 grudnia 2008 r. Wówczas na wniosek zainteresowanego wysokość emerytury może być naliczona według nowych zasad i jeśli okaże się, że jest ona wyższa od tych naliczonych według zasad ze starego sytemu, to ZUS wypłaci tę wyższą – obliczoną według nowego systemu. Jednak mimo ustalenia wysokości świadczenia, do czasu rozwiązania umowy o pracę – wypłata emerytury będzie wstrzymana. Wypłata świadczenia zostanie podjęta po rozwiązaniu stosunku pracy i dostarczenia do ZUS świadectwa pracy lub innego dokumentu potwierdzającego ten fakt. W przypadku ponownego zatrudnienia nie ma Pan obowiązku zawiadomienia ZUS o osiąganych przychodach z uwagi na osiągnięty powszechny wiek emerytalny.
Mąż zmarł na dwa miesiące przed pójściem na emeryturę. Czy w tej sytuacji obowiązkiem ZUS-u było wyliczyć mu emeryturę i przedstawić rodzinie?
Czytelniczka z Lubomi
ZUS oblicza emeryturę na wniosek osoby zainteresowanej i decyzję o jej przyznaniu oraz wysokość świadczenia przekazuje do wyłącznej wiadomości tej osoby. Jeśli złoży ona wniosek o emeryturę (taki wniosek wystarczy złożyć na miesiąc przed nabyciem praw emerytalnych), ZUS nie ma obowiązku, ani prawa, powiadamiania rodziny o rezultatach postępowania. Natomiast po zgodzie takiej osoby, spadkobiercy mają wgląd w jej dokumentację i mogą występować o udzielenie im informacji dotyczących zmarłego. Rodzina może również złożyć wniosek o rentę rodzinną. Jest to świadczenie, które może być przyznane uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń lub pobierała zasiłek przedemerytalny albo świadczenie przedemerytalne.
Najnowsze komentarze