Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Ławnik – sędzia ideowiec

03.01.2012 00:00 red

POWIAT – Rozpoczęła się nowa, czteroletnia kadencja ławników sądowych.

Ławników wybrały rady miast i gmin. Kilka słów o ich kompetencjach i uprawnieniach.

Pod względem znaczenia podczas procesu ławnik jest niemal równy sędziemu zawodowemu. – Może zadawać pytania, uczestniczyć w naradach. Jedynie nie może przewodniczyć rozprawie. To kompetencja sędziego zawodowego – tłumaczy sędzia Agata Dybek-Zdyń, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Ile zarabia?

Każdy ławnik może na rozprawach spędzić maksymalnie 12 dni w roku. Na ten czas pracodawca, o ile ławnik jest zatrudniony, musi go zwolnić z pracy. Ławnikowi przysługują świadczenia z zakładu pracy poza wynagrodzeniem. W zamian ławnik dostaje rekompensatę z sądu. Za każdy dzień pełnienia obowiązków dostaje 60,76 zł, niezależnie od tego, czy jest ławnikiem sądu rejonowego czy okręgowego. Jest to kwota będąca aktualnym przelicznikiem 1,9 procenta zasadniczej pensji sędziego. Dodatkowo jeśli ławnik mieszka poza siedzibą sądu, przysługuje mu dieta, zwrot kosztów transportu i noclegu według zasad ustalonych dla sędziów. –  Oznacza to, że ławnik może liczyć na zwrot kosztów przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej, chyba, że prezes sądu wyrazi zgodę z ważnych powodów na rozliczenie kosztów przejazdu samochodem prywatnym. Stawka za kilometr w okręgu gliwickim wynosi 0,40 zł. Koszty noclegu, co mogłoby mieć miejsce zupełnie wyjątkowo, zostaną rozliczone według rzeczywistych kosztów, o ile będą one odpowiadać lokalnej przeciętnej – tłumaczy sędzia Tomasz Pawlik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Niewielu chętnych

Jakby nie patrzyć, gratyfikacja finansowa ławników jest niewielka. To jeden z głównych powodów, dla których coraz mniej osób decyduje się kandydować na ławnika. Pojawiają się komentarze, że jest to zajęcie dla emerytów ideowców, którzy mają dużo wolnego czasu a każda suma przyda się do podreperowania domowego budżetu.

(tora)



Ławnicy wybrani w poszczególnych gminach powiatu wodzisławskiego

Wodzisław

Sąd rejonowy – Paweł Hahn, Danuta Kłosok, Teresa Kucza, Katarzyna Niemiec, Joanna Piechaczek, Maria Szczepaniak, Teresa Tesarczyk, Maria Turkiewicz.

Sąd okręgowy – Izabela Czech-Pietraszkiewicz, Maria Janik, Karol Kłosok, Edward Kubica, Henryk Kubica, Klara Tkocz, Halina Mitko (do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy).

Radlin

Sąd rejonowy – Katarzyna Nawrat, Mirosława Wziontek, Helena Dzierzęga. Sąd okręgowy – Karina Jarkulisz -Kłosok

Pszów

Sąd okręgowy – Alicja Szczepaniak, Henryk Pawlaszczyk.Sąd rejonowy – Barbara Chomiak, Aleksandra Elsner, Joanna Juraszek.

Rydułtowy

Sąd rejonowy – Janina Jeszka, Bogdan Pak, Krystyna Sładek, Danuta Zacharewicz.

Sąd okręgowy – Anna Dmitruk, Urszula Mańka, Henryka Migalska.

Gorzyce

Sąd rejonowy – Janusz Elias, Danuta Pawlus, Andrzej Sitek, Maria Sitek. Sądu okręgowy – Anna Chlebik, Felicja Kucza.

Godów

Sąd rejonowy – Ilona Marcol. Sąd okręgowy – Aurelia Tomas.

Mszana

Sąd rejonowy – Ewa Pukowiec. Sąd okręgowy – Władysław Bielasiński.

Marklowice

Sąd rejonowy – Joanna Pająk. Sąd okręgowy – Tadeusz Adamczyk.

Lubomia

Nie zgłosił się ani jeden kandydat, wobec czego ławników nie wybrano.

  • Numer: 1 (582)
  • Data wydania: 03.01.12