Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Zorganizują piknik powstańczy jak za dawnych lat

15.03.2011 00:00 art
Powrót do powstańczej tradycji.

Szkoła Podstawowa w Olzie wraz z tamtejszym Wiejskim Domem Kultury chce przypomnieć historię powstań śląskich. W maju przypada 90 rocznica III powstania oraz decydującej o jego powodzeniu Bitwy Olzańskiej. O ich uczczenie wystąpiło też koło Związku Górnośląskiego w Turzy. Bo chociaż wiele decydujących momentów III Powstania Śląskiego rozegrało się na terenie Olzy i w jej okolicach, to dziś pamięć o tych wydarzeniach mocno już przybladła. Okrągła rocznica zaś to dobra okazja, by do nich wrócić. – Pamiętam, że dawniej w Olzie, za wałem tuż nad rzeką, w każdą rocznicę powstania odbywały się biwaki powstańcze. Paliło się tam ogromne ognisko oraz częstowano grochówką. Chodziłam na nie z moim dziadkiem, który był powstańcem. Później pikniki zanikły, ale teraz aż się prosi, by o nich przypomnieć – opowiada Edyta Cogiel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Olzie.

Nie tylko lekcje historii

Wraz z grupą innych zapaleńców postanowiła przypomnieć tę zapomnianą tradycję. Wespół z Wiejskim Domem Kultury napisała projekt, który sfinansuje Lokalna Grupa Działania „Morawskie Wrota”. W jego ramach w szkołach Gorzyc i Godowa (na terenie tej gminy również działa LGD) zostaną zorganizowane specjalne lekcje historii poświęcone powstaniom śląskim. – Ale żeby nie była to taka sucha forma, chcemy także zorganizować dla uczniów szkół podstawowych grę terenową, która odbędzie się w kwietniu w parku „Olszynka” w Bluszczowie. Dla gimnazjalistów zaś zorganizujemy rowerowy rajd gwieździsty, który również zakończy się w bluszczowskim parku – podkreśla Edyta Cogiel.

Poszukują pamiątek

Najważniejszym elementem obchodów rocznicy powstania będzie jednak wielki piknik powstańczy, który zgodnie z tradycją odbędzie się 2 maja, dokładnie w rocznicę wybuchu powstania. Tyle, że piknikowe ognisko nie zapłonie nad rzeką, jak w dawniejszych czasach, ale na polu biwakowym, bo tu będzie dla uczniów bezpieczniej. Gościem biwaku będzie Marek Szołtysek, śląski pisarz i dziennikarz, który opowie śląskie powstańcze gawędy.  Nie będzie to oczywiście jedyna atrakcja. Nie zabraknie również tradycyjnej grochówki. Podczas biwaku zostanie otwarta również wystawa zdjęć, dokumentów i pamiątek z czasów powstań. Jej organizacją zajmuje się WDK. Okazuje się, że nie jest łatwo zdobyć materiały sprzed 90 lat. – Niewiele już osób ma jeszcze takie pamiątki. Jeśli one są to głównie, u osób starszych – mówi Katarzyna Siedlaczek, dyrektor WDK. Na pikniku zostanie również zaprezentowany folder zatytułowany „Powstania Śląskie na terenie Morawskich Wrót”, którego autorem będzie historyk Paweł Porwoł.

Artur Marcisz

---

III Powstanie Śląskie  wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku jako odpowiedź na niekorzystne rozstrzygnięcia plebiscytu, na mocy którego większa część Górnego Śląska miała przypaść Niemcom. Do zbrojnego starcia na wypadek niepomyślnego głosowania szykowały się obie strony – zarówno niemiecka jak i polska. 23 maja rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew powstania – niemiecka ofensywa znad Olzy w kierunku Wodzisławia. Przerwanie frontu w tym miejscu oznaczałoby wejście Niemców na tyły powstańców i klęskę zrywu. Grupa wojsk powstańczych „Południe” w krwawych walkach utrzymała jednak pozycje do końca powstania, które zakończyło się rozejmem 5 lipca. Działania te znane są w historiografii pod nazwą Bitwy nad Olzą.


  • Numer: 11 (540)
  • Data wydania: 15.03.11