Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Przyszłe matki – opamiętajcie się!

15.06.2010 00:00 mag
Wiele kobiet w ciąży pije alkohol narażając swoje dzieci na trwałe kalectwo.
O Zespole Alkoholowym Płodu mówili uczestnicy konferencji 8 czerwca w Wodzisławskim Centrum Kultury. Byli pracownicy oświaty, ośrodków pomocy społecznej, przedstawicieli jednostek organizacyjnych urzędu miasta i Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii. Szkolenie poprowadzili doświadczeni specjaliści – psycholog Stanisław Wolny oraz Katarzyna Bosowska, zajmująca się psychoterapią uzależnień. – Zależy nam nie tylko na zwróceniu uwagi na problem, ale i na przekazaniu kompleksowej wiedzy, która będzie pomocna w profilaktyce – mówi Aleksandra Chudzik, zastępca prezydenta miasta. – Poziom świadomości w tym zakresie jest ciągle bardzo niski. To kolejny cykl szkoleń, które chcemy w przyszłości kontynuować – dodaje.
 
Choroba, której można uniknąć
 
Zespół Alkoholowy Płodu FAS występuje wówczas, gdy kobiety w ciąży sięgają po alkohol. Jego objawami są zaburzenia fizyczne, umysłowe i w zachowaniu. U większość dzieci, u których choroba występuje, pojawiają się deformacje twarzy, problemy ze wzrostem oraz trwałe uszkodzenia mózgu. Wiele z nich ma problemy w nauce i trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych. – Świadomość kobiet jest zdecydowania za niska. Niektóre kiedy dowiadują się o ciąży przestają pić. Jednak zwykle dzieje się to w trzecim miesiącu ciąży, kiedy alkohol zdążył już uszkodzić płód w sposób nieodwracalny – wyjaśnia Stanisław Wolny, psycholog. – O wiele więcej stwierdzamy przypadków zespołu Alkoholowego Efektu Płodowego, który daje obraz niepełnego FAS – dodaje specjalista.
 
Emocjonalnie niedojrzałe
 
Według ostatnich badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na tysiąc urodzeń troje noworodków cierpi na FAS. Jak na ironię, to choroba, której można w stu procentach uniknąć. Przyszła matka musi tylko mieć świadomość, że będąc w ciąży nie może pozwolić sobie nawet na niewielkie ilości trunków. – Dzieci z zespołem alkoholowym są niezdolne do tego, aby analizować skutki własnego postępowania. Nie potrafią odczytywać podtekstów ukrytych w mimice, gestach czy słowach. Są społecznie i emocjonalnie niedojrzałe. To wieczne dzieci – spuentował Stanisław Wolny. Podczas spotkania poruszono temat diagnostyki dzieci z FAS, informowano, jak poprowadzić pracę korekcyjną i wychowawczą osób dotkniętych tą chorobą. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Gorzycach wraz z Urzędem Miasta Wodzisław Śląski.
 
Mag.
  • Numer: 24 (501)
  • Data wydania: 15.06.10