Ulgi dla przedsiębiorców uchwalone
Dyskusja rozgorzała wokół sprecyzowania terenów, jakich w przyszłości miałaby dotyczyć uchwała. Rozważano trzy potencjalne warianty. W pierwszym zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców inwestujących w gminie dotyczyłyby tak zwanych „szyb zachodnich”. W drugim – „szyb zachodnich” i terenów przy autostradzie, w trzecim podkreślano potrzeby drobnych inwestorów i osób fizycznych.
– Powinniśmy wytoczyć drogę rozwoju dla gminy. Dlatego uważam, że taka ulga powinna objąć jedynie obszar „szybów zachodnich”. Tereny inwestycyjne obok autostrady same się obronią – uważa radna Aleksandra Merta–Woryna.
Ma zachęcić inwestorów
Zgodnie z zamierzeniem uchwała miałaby zaktywizować inwestorów do lokowania i prowadzenia działalności w gminie, a także skutecznie podnieść atrakcyjność jej terenów. Zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmowałoby grunty, budynki i budowle, które przedsiębiorcy wykorzystywaliby do prowadzenia działalności gospodarczej. Z tym nie do końca zgadza się radny Alojzy Wita. – Taki zapis byłby krzywdzący dla drobnych przedsiębiorców, a to ich powinniśmy przede wszystkim wspierać. W przeciwnym wypadku nie dajemy wszystkim równych szans na rozwój – ostro sprzeciwiał się radny.
Wiesława Tatarczyk– Sitek, przewodnicząca rady w odpowiedzi przypomniała, że do tej pory w ciągu ośmiu lat miało miejsce tylko jedno zwolnienie z podatku. Radni podkreślali także, że rozdrobnienie inwestycji na całym obszarze gminy jest uciążliwe. Lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie skoncentrowanego sektora usług.
Uchwała działa automatycznie
Ostatecznie w treści uchwały znalazł się zapis określający kwotę oraz teren zwolnienia z podatku od nieruchomości. Radni zadecydowali, by za inwestycję na 20 hektarach przedsiębiorca mógł liczyć na milion złotych zwolnienia z podatku, o którym mowa. – Wysokość zwolnienia z podatku, z którego skorzystać może przedsiębiorca, nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 30 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych. Uchwała taka działać będzie automatycznie, co znaczy, że już samo spełnienie przesłanek warunkować będzie zwolnienie z podatku – uzupełniał radca prawny, Artur Elantkowski.
mag.
Najnowsze komentarze