Polacy i Żydzi jak dwie połówki twarzy
Wyjątkowa lekcja historii w Zespole Szkół Technicznych.
Holocaust widziany oczami Marka Edelmana, powstanie w getcie warszawskim to temat, z jakim musieli zmierzyć się uczestnicy powiatowego konkursu organizowanego przez wodzisławski ZST.
On znał Edelmana
– Długo zastanawialiśmy się nad tematem konkursu powiatowego. Zainspirowało nas przedstawienie Żyd, w którym na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury wystąpili aktorzy bielskiego Teatru Polskiego. Tam też po raz pierwszy spotkałam Barry’ego Smerin’a, który rozmawiał z młodzieżą o kulturze żydowskiej i swoich żydowskich korzeniach, i co więcej, miał on przyjemność poznać bohatera konkursu, Marka Edelmana osobiście – mówi Katarzyna Mandrela, która wraz z Moniką Witosz podjęły się organizacji powiatowego konkursu.
Sprawdzili wiedzę
Impreza adresowana była do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy przygotowali prezentację multimedialną nawiązującą do tematu Holocaust, odpowiadali także na pytania. W gronie jury zasiedli profesjonaliści, zainteresowani tematyką żydowską: dr Paweł Fijałkowski, pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Iwona Miler i Iwona Grajner z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Barry Smerin i Krzysztof Witosz, pedagog z ZST. Pierwsze miejsce zdobyły Anna Warok i Martyna Mielańczyk, reprezentujące gospodarzy. Drugie należało do Soni Staniek i Anny Rusok z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach. Debora Wieczorek i Jarosław Tokarczyk z wodzisławskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych zajęli trzecie miejsce. – Doskonałe przygotowanie i ogrom wiedzy świadczy o tym, że na konkursie pojawiły się osoby nieprzypadkowe. Ogromne słowa uznania należą się także opiekunom. To oni w odpowiedni sposób potrafili zainspirować młodzież, zaciekawić tą niełatwą przecież tematyką – dodaje Katarzyna Mandrela.
Nie tylko konkurs
Na drugą część imprezy złożyły się prelekcje zaproszonych gości. Wystąpienia połączone z prezentacją slajdów skutecznie skupiły uwagę słuchaczy. Dr Paweł Fijałkowski przedstawił w zarysie tysiącletnią historię Żydów na ziemiach polskich. Mówił o sztuce religijnej, o przemianach społecznych i kulturowych. O Polsce, jako centrum życia religijnego i naukowego.
Grzegorz Meisel, twórca wodzisławskiego Stowarzyszenia Jerusza – Dziedzictwo, propagującego kulturę żydowską, przedstawił historię Żydów przez pryzmat konkretnej rodziny mieszkającej w Wodzisławiu. – To bardzo osobisty wykład. Zależało mi na tym, by uświadomić młodym ludziom, że historia ma ludzką twarz i także w naszym mieście pozostawiła swój ślad – mówi Grzegorz Meisel. Barry Smerin z kolei przy akompaniamencie Ilony Bazan wykonał pieśni w języku jidisz. – Jestem pod ogromnym wrażeniem dzisiejszej imprezy. W Polsce rośnie zainteresowanie kulturą żydowską, a to pierwszy krok do budowania wzajemnych relacji. Każda kultura, jak i każda religia to specyficzny sposób wyrażania siebie. Warto zagłębić się w tę tematykę, tym bardziej, że Żydzi i Polacy są jak dwie połówki twarzy tego samego zjawiska historycznego. Tworzą pewną synkretyczną całość – wyjaśnia Barry Smerin.
Wyjątkowa lekcja
– Nie mam wątpliwości, że to przecudowna lekcja historii – mówi o konkursie Edyta Glenc, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego. – Cieszę się, że nauczyciele zechcieli poruszyć taką tematykę – podsumowała pani naczelnik.
Prelekcji wysłuchała także Anna Kister, która w 2003 roku została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Patronat nad imprezą objęli Żydowski Instytut Historyczny, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Ambasada Izraela.
Magdalena Szymańska
Najnowsze komentarze