Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Ruszają z pomocą po raz trzeci

23.03.2010 00:00 mag
Ruszyła trzecia edycja projektu wspierającego bezrobotnych.
Jak mówią statystyki, pod koniec ubiegłego roku w Marklowicach 138 osób nie posiadało stałego zatrudnienia, w tym ponad 60 proc. stanowiły kobiety. 34 osoby, wśród których także dominowały kobiety, pozostawały długotrwale na bezrobociu. Bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego funkcjonowało 56 osób. Paradoksalnie to kobiety stanowią lepiej wykształconą grupę społeczną wśród mieszkańców gminy. Projekt pod nazwą „Efektywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu” ma wspierać ludzi znajdujących się na społecznym marginesie.
 
– Każdy projekt zaczyna się od wyłonienia grupy docelowej. Po dogłębnie przeprowadzonej analizie jednoznacznie stwierdziliśmy, że to kobiety znajdują się w gorszej sytuacji zawodowej, stąd też one stanowić będą procentowo większą liczbę osób uczestniczących w przedsięwzięciu – mówi Krystyna Malina, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Marklowicach.
 
Kursy zgodne z oczekiwaniami
 
Wniosek otrzymał już pozytywną ocenę formalną. Pracownicy OPS czekają teraz na decyzję merytoryczną. W 2008 r. tą formą pomocy zostały objęte 4 osoby. Dziś każda z nich posiada stałą pracę. Rok później grono beneficjentów powiększyło się do 14, niektórym osobom udało się wyjść z systemu pomocy społecznej. W czasie trzeciej edycji marklowicki ośrodek planuje objąć wsparciem 11 osób, z którymi podpisane zostaną kontrakty socjalne. – Nie tylko pracownicy socjalni decydują o tym, kto powinien zostać zakwalifikowany do projektu. Można zgłaszać się samodzielnie – wyjaśnia dyrektor OPS.
 
Zmiany już widoczne
 
Efektywne formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu to, m.in. szkolenia zawodowe, w tym kurs kasy fiskalnej z fakturowaniem, zajęcia z psychoterapii, trening umiejętności społecznych i kursy prawa jazdy. Co istotne, przeprowadzone wcześniej rozeznanie pozwoliło dostosować program tegorocznej edycji do potrzeb i zainteresowań uczestników.
 
– Zmiany zachowań, nawyków są widoczne i to daje nam najwięcej satysfakcji – komentuje koordynator projektu, Krystyna Malina.
 
Taki też jest cel podejmowanych działań. Zgodnie z założeniami powinny one przyczynić się do wzrostu kompetencji życiowych i skutecznie umożliwić uczestnikom powrót do życia społecznego poprzez aktywizację zawodową.
 
mag.
  • Numer: 12 (489)
  • Data wydania: 23.03.10