Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u

16.03.2010 00:00 red
Chcesz wiedzieć jakie masz prawa względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jakie świadczenia Ci przysługują, jak długo musisz pracować, by otrzymać emeryturę? Zadaj pytanie urzędnikom ZUS, a na naszych łamach otrzymasz odpowiedź. Pytania należy przesyłać na adres nw@nowiny.pl lub telefonicznie pod nr 600-082-301.
Mam 40 lat pracy, czy przysługuje mi zasiłek przedemerytalny?
 
Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które spełnią kilka warunków, w tym m.in. warunek wieku, stażu. Z Pana pytania wynika, że ma Pan odpowiednio długi staż pracy, by otrzymać świadczenie przedemerytalne, niezależnie od wieku. Kolejnym warunkiem, który uprawniałby Pana do otrzymania świadczenia przedemerytalnego jest to z jakiej przyczyny został rozwiązany stosunek pracy oraz jak długo przed utratą pracy pracował Pan w danym zakładzie pracy. Warto pamiętać, że świadczenia tego typu są przyznawane tylko tym osobom, które przepracowały w danej firmie co najmniej pół roku i straciły tę pracę nie ze swojej winy. Powodem może być np. likwidacja lub upadłość zakładu pracy, zmiany strukturalne lub zwolnienia grupowe.
 
Po rozwiązaniu stosunku pracy koniecznie musi się Pan zarejestrować w Powiatowym Urzędzie Pracy. Zaświadczenie z tej instytucji będzie potrzebne przy składaniu wniosku o świadczenie przedemerytalne w ZUS. Wniosek o świadczenie należy złożyć w ciągu 30 dni od wydania przez PUP wymaganego zaświadczenia, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy był Pan zarejestrowany w PUP i pobierał zasiłek dla bezrobotnych. (więcej powyżej).
 
***
 
Czy zasadnicza służba wojskowa liczy się do stażu pracy?
 
Tak, zasadnicza służbowa wojskowa jest wliczana do stażu pracy, a na dodatek jest ona liczona jako okresy składkowe.
 
***
 
Zgodnie z ustawą emerytalno-rentową kobiety z roczników od 1949 do 1953 mają prawo do emerytury mieszanej. Moje pytanie brzmi: Kobieta z w/w rocznika przeszła na wcześniejszą emeryturę. Emeryturę miała policzoną po staremu. Kiedy skończy 60 lat ma prawo dać przeliczyć emeryturę mieszaną. Jak krok po kroku wygląda załatwienie w/w sprawy? Co zrobić kiedy okaże się, że emerytura mieszana nie jest korzystna? Czy ZUS wybierze opcję korzystniejszą dla emeryta? Czy samemu należy złożyć nowy wniosek o powrót do dotychczasowej emerytury? Czy emerytura mieszana jest waloryzowana na tych samych zasadach?
Ludmiła z Wodzisławia
 
 
W przypadku, kiedy kobieta pobiera już emeryturę wcześniejszą, przyznaną na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS i wystąpi z wnioskiem o emeryturę zreformowaną z racji ukończenia wieku: 60 roku życia – świadczenie to będzie obliczone w całości według nowych zasad. Oznacza to, iż emeryturę stanowić będzie suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na jej indywidualnym koncie w ZUS, podzielona przez tzw. średnie dalsze trwanie życia. W tym przypadku emerytura nie może być wyliczona w sposób mieszany- czyli częściowo po staremu, częściowo po nowemu. ZUS po wyliczeniu wysokości emerytury zreformowanej porówna ją z wysokością „starej” emerytury i wypłacać będzie świadczenie korzystniejsze. Nowe, zreformowane emerytury są waloryzowane w taki sam sposób jak emerytury wypłacane według „starych” zasad.
 
***
 
Mam spełnione warunki odnośnie wcześniejszej emerytury, czyli dla mężczyzn 60 lat i 35 lat pracy. Z tego co wiem, należało spełnić warunek, że ostatnie zatrudnienie musiałbym mieć ze stosunku pracy. Warunki mam, ale nie mam stosunku pracy, bo miałem działalność gospodarczą. W przepisach, które weszły w życie bodajże dwa czy trzy lata temu jest zapis, że w moim przypadku musiałbym przepracować w stosunku pracy pół roku, abym otrzymał emeryturę. Czy to jeszcze jest aktualne? Krótko mówiąc, czy już teraz mogę otrzymać emeryturę, czy muszę te pół roku przepracować i czy w ogóle te pół roku mnie ratuje?
Jan z Olzy
 
Przepis, na który Pan się powołuje, dotyczy jedynie mężczyzn urodzonych przed 1.01.1049 r. Faktycznie, jednym z warunków do przyznania tego świadczenia, oprócz wymaganego wieku (60 lat) i stażu (minimum 35 lat), jest, aby zainteresowany ubiegający się o to świadczenie – przed zgłoszeniem wniosku był zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pozostawał w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli więc jest Pan osobą urodzoną przed 1.01.1949r. i podejmie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na okres minimum 6 miesięcy – będzie mógł się Pan ubiegać o wcześniejszą emeryturę
 
Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS w Rybniku
  • Numer: 11 (488)
  • Data wydania: 16.03.10