Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u

09.03.2010 00:00 red
 
Zakład pracy obniżył mi o 25 proc. wypłatę zasiłku chorobowego należnego za 15 dni uzasadniając to tym, że zwolnienie lekarskie otrzymał 3 dni przed moim powrotem. Czy zakład postąpił słusznie, skoro z urzędu pocztowego posiadam dowód nadania listu w 6 dniu mojej choroby?
 
Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracodawca nie powinien obniżyć podstawy wymiaru ubezpieczenia, ponieważ zgodnie z przepisami art. 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć płatnikowi zasiłku zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Dopiero niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia. Zatem za datę dostarczenia uważa się również datę stempla pocztowego, jeżeli zwolnienie przekazane zostało za pośrednictwem urzędu pocztowego.
 
***
 
Pracuję na umowę zlecenie, którą podpisuję co miesiąc. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy w tej sytuacji będę miała prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego?
 
Praca na umowę zlecenie – jeśli jest jedynym źródłem dochodów – zobowiązuje do odprowadzania składek nie tylko na ubezpieczenie zdrowotne, ale także na ubezpieczenie społeczne. W skład ubezpieczenia społecznego wchodzi obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, o ile praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, z którego wypłacany jest zasiłek macierzyński. Zatem proszę sprawdzić u pracodawcy czy na druku ZUS ZUA jest Pani zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego albo taką informację uzyska Pani w każdym inspektoracie lub oddziale ZUS (trzeba okazać dowód osobisty). Do ubezpieczenia chorobowego może Pani zgłosić się w każdej chwili, gdyż prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje bez okresu wyczekiwania i przez okres ustalony w art. 180 Kodeksu Pracy. Zatem, jeśli poród nastąpi w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego będzie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego.
 
***
 
Chcesz wiedzieć jakie masz prawa względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jakie świadczenia Ci przysługują, jak długo musisz pracować, by otrzymać emeryturę? Zadaj pytanie urzędnikom ZUS, a na naszych łamach otrzymasz odpowiedź.
Pytania należy przesyłać na adres nw@nowiny.pl lub telefonicznie pod nr 600-082-301. 
  • Numer: 10 (487)
  • Data wydania: 09.03.10