Koniec z amatorką
Odznaka Złote Grabie powstawała na oko.
Dopiero po 17 latach od ustanowienia honorowej odznaki Złote Grabie powstał jej projekt. Osoby dotychczas nią uhonorowane dostawały znaczki wykonywane na oko. – Szliśmy do złotnika, pokazaliśmy mu odznakę i mówiliśmy, że taką chcemy. W rezultacie odznaki nieco różniły się od siebie wielkością czy rozstawieniem grabi – mówi Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów. Nic dziwnego, że regulamin przyznawania odznaki pochodzący z 1993 roku należało zmienić. Marcin Połomski, architekt, pracownik urzędu miasta opracował projekt techniczny odznaki. Rada miasta przyjęła go uchwałą 26 lutego, ale żeby wszedł w życie, musi przejść akceptację prezydenta RP. To jego kompetencja wynikająca z ustawy o odznakach i mundurach.
Dokumentacja techniczna określająca rozmiary i materiał pozwoli też precyzyjniej wycenić wykonanie odznaki. – Zwykle pytamy o cenę kilku złotników. Trudno nam się to robiło pokazując im złote grabie i mówiąc – chcemy takie. Teraz mając w projekcie dokładne wymiary, wagę, wzór po prostu zrobimy ksero i roześlemy po złotnikach – mówi burmistrz.
(tora)
***
Odznaka przedstawia herb Rydułtów oraz napisy: Złote Grabie i Rydułtowy. Znaczek wykonany jest jako złoty odlew ze złota o próbie 585 z wygrawerowanym napisem. Wymiary to 28 na 19,5 mm, grubość 2 mm, ciężar około 4 gramy. Odznaka jest przypinana do ubrania.
Najnowsze komentarze