Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u

09.02.2010 00:00 red
Chcesz wiedzieć jakie masz prawa względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jakie świadczenia Ci przysługują, jak długo musisz pracować, by otrzymać emeryturę? Zadaj pytanie urzędnikom ZUS, a na naszych łamach otrzymasz odpowiedź. Pytania należy przesyłać na adres nw@nowiny.pl lub telefonicznie pod nr 600 082 301. 
Kiedy mogę się spodziewać otrzymania z ZUS-u PIT-u tak bym mogła się rozliczyć z fiskusem?
Halina z Wodzisławia
 
ZUS rozpoczął przygotowania do procedury wysyłania rocznych rozliczeń podatkowych PIT. Ruszy ona na pewno w lutym. PIT-y powinny zostać wysłane do 1 marca. Zakład zobowiązany jest sporządzić i przekazać roczne obliczenie podatku dochodowego za 2009 r. osobom, które choć przez jeden miesiąc ubiegłego roku otrzymywały z ZUS świadczenie. Dotyczy to przede wszystkim emerytów, rencistów, osób otrzymujących świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne.


 
Mam 60 lat, jestem na emeryturze i teraz emerytura ma być na nowo przeliczona. Jakie dokumenty są potrzebne do przeliczenia emerytury?
Aniela z Lubomi
 
Kobieta urodzona po 31.12.1948 roku, która pobiera wcześniejszą emeryturę, po ukończeniu powszechnego  wieku emerytalnego (tj. 60 lat), może złożyć wniosek o ustalenie emerytury według nowych zasad. Wysokość emerytury będzie ustalona jako suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek znajdujących się na Pani indywidualnym koncie w ZUS (pod warunkiem, iż podlegała Pani ubezpieczeniu po 31.12.1998 r.) podzielone przez tzw. średnie dalsze trwanie życia. W tym celu wystarczy złożenie jedynie formularza wniosku o emeryturę (druk Rp1).
  • Numer: 6 (483)
  • Data wydania: 09.02.10