Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Posypywanie popiołem zabronione

19.01.2010 00:00 raj
Kto powinien odśnieżać i czym nie wolno posypywać chodników?
Odśnieżanie chodników to obowiązek zarządcy drogi, do której one przylegają. Inaczej jest gdy chodnik łączy się bezpośrednio z prywatną posesją. Wówczas odśnieżyć powinien jej właściciel. Wystarczy jednak, że pomiędzy chodnikiem a granicą działki znajduje się niewielki pas zieleni i właściciel posesji jest zwolniony z odśnieżania.
 
Wielu mieszkańców nie lekceważy tego obowiązku. Nie tylko odśnieżają, ale i posypują - piaskiem, solą i… popiołem. Najczęściej popiół pojawia się w centrum Wodzisławia i na terenie wsi. Niestety niewielu zdaje sobie sprawę, że jest to zabronione. – Do posypywania chodników czy dróg nie wolno używać popiołu z kotłów centralnego ogrzewania – mówi Janusz Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu. Dodaje, że do tej pory za tego typu zachowanie nikogo nie ukarano.
 
Temat śniegu, zaniedbań drogowców i przepisów obowiązujących w tym względzie wraca co roku. Często mówi się także o potencjalnych karach grożących mieszkańcom, którzy zaniedbują swoje obowiązki. Nikt jednak nie mówi o karaniu instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie dróg i budynków. Czy ktoś słyszał o ukaraniu zakładu komunalnego czy innej jednostki za nieodśnieżenie drogi czy chodnika? – Nie spotkałem się jeszcze nigdy z taką sytuacją – mówi szczerze Janusz Lipiński, szef wodzisławskich strażników.
 
(raj)
  • Numer: 3 (480)
  • Data wydania: 19.01.10