Uczniowie z Lubomi dostaną 100 tysięcy
Makieta starodawnego grodziska Gołęszyców z przełomu VII i VIII wieku powstanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lubomi.
Konstrukcja w skali 1:100 warta aż 20 tys. zł wiernie odda wygląd grodziska oraz zwyczajów w nim panujących. Jej budową zajmie się Muzeum z Wodzisławia. Makieta powstanie dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Powrót do korzeni” finansowanym przez Euroregion Silesia. Szkoła z Lubomi dostała na jego realizację aż 100 tys. zł.
Przypomną o grodzisku
– Ostatnio temat grodziska jest nieco zapomniany, więc chcemy go trochę przypomnieć – wyjaśnia Krystyna Suda, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lubomi. – Makieta będzie wiernym odtworzeniem części zabudowy zbadanej do tej pory przez archeologów. Odwzoruje również zajęcia ludności zamieszkującej grodzisko – mówi Maria Franiczek, jeden z dwóch szkolnych historyków, mających pieczę nad realizacją projektu.
Wespół z Czechami poszukają w ziemi skarbów
Makieta zostanie umieszczona w szkole na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. I zostanie tu aż do roku 2026. – Taki jest jeden z warunków przyznania dotacji na jej budowę – mówi Krystyna Suda. Budowa makiety to zresztą tylko jeden z elementów projektu „Powrót do korzeni”, którego inaugurację przewidziano na 16 października. Wtedy do Lubomi przyjadą uczniowie z czeskiej szkoły w Horni Suchej, z którą lubomska placówka od jakiegoś czasu współpracuje. Polscy i czescy uczniowie udadzą się m.in. na wykopaliska, które poprowadzą nauczyciele z Lubomi w lesie, znajdującym się nieopodal grodziska.
Zanim uczniowie udadzą się na poszukiwania, warsztaty topograficzno–archeologiczne przeprowadzi z nimi dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Artur Marcisz
Najnowsze komentarze