Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Mieszkańcy sami zdecydują jak będą jeździć

13.10.2009 00:00
Mieszkańcy ulic na Nowym Świecie w Syryni sami wybiorą model organizacji ruchu na drogach przy swoich domach.
Wójt rezygnuje z planowanego wcześniej rozwiązania, które zakładało, że na większości ulic Nowego Świata ruch odbywać się będzie jednokierunkowo. Swoją propozycję Czesław Burek, wójt Lubomi chciał przedyskutować z mieszkańcami Syryni 8 października, na specjalnym zebraniu. Ostatecznie zebranie zostało przesunięte na późniejszym termin 10 listopada. Odbędzie się ono w hali sportowej w Syryni o godz. 18.00.
 
Skargi i żale
 
– Dotarły do mnie skargi i żale, że nie wszystkim podoba się proponowane przeze mnie rozwiązanie. Dlatego postanowiłem dać mieszkańcom możliwość wyboru spośród czterech propozycji – wyjaśnia Czesław Burek. Jak dodaje generalnie kwestie bezpieczeństwa na drogach nie powinny podlegać demokratycznym dyskusjom, ale że drogi na Nowym Świecie są typowo dojazdowymi do miejsca zamieszkania to w tym wypadku można zrobić wyjątek. – Na pewno gdyby spraw dotyczyła jakiejś drogi przelotowej na takie kombinacje bym się nie zgodził. W tym jednak wypadku niech mieszkańcy zdecydują sobie sami – zaznacza wójt.
 
Cztery propozycje
 
Pierwsza z proponowanych przez wójta propozycji zakłada właściwie brak zmian w stosunku do tego jak teraz wygląda organizacja ruchu na Nowym Świecie. Poza jednym, wyjątkiem – na drogach zostanie ustanowiona strefa zamieszkania, co oznacza, że samochody będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h. Na skrzyżowaniach pojawią się też lustra poprawiające widoczność. Specjalnie zabezpieczone przed działaniami chuliganów. Druga propozycja to ta, którą wójt przedstawił już wcześniej, czyli z większością dróg jednokierunkowych. Trzecia propozycja zakłada, że jednokierunkową drogą będzie ulica Ogrodowa, z zakazem wjazdu od strony ulicy Krzyżowej. Propozycja czwarta również zakłada ruch jednokierunkowy na Ogrodowej, ale z zakazem wjazdu od dołu, czyli od strony ulicy Wąskiej.
 
Mieszkańcy wybiorą przez głosowanie
 
Do propozycji przedstawionych przez wójta, mieszkańcy będą mogli złożyć swoje pisemne uwagi. W tym celu należy wysłać do Urzędu pismo pod hasłem „Nowy Świat – organizacja ruchu drogowego”. Decydujący głos w sprawie rozwiązań drogowych na Nowym Świecie będą mieli urzędnicy z wydziału komunikacji starostwa powiatowego oraz policjanci z drogówki. Dopiero nad zatwierdzonymi przez nich propozycjami 10 listopada odbędzie się głosowanie.
 
Artur Marcisz
  • Numer: 41 (466)
  • Data wydania: 13.10.09