Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zadaj pytanie urzędnikom ZUS–u

11.08.2009 00:00
Pytanie: Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Idąc tym torem chciałbym zadać pytanie: Skoro praktycznie wiekiem emerytalnym stało się 60 lat/35 lat pracy to: Czy w tej sytuacji mnie, który mam ukończone tylko 55 lat /ur. 21.03.1954 r./ ale za to mam 40 lat pracy, czyli o pięć więcej niż w/w sześćdziesięciolatkowie i dodatkowo miałem już w 1991 roku 16 lat pracy w warunkach szczególnych według wykazu „A” potwierdzone zaświadczeniem pracodawcy /co uprawnia do przejścia na emeryturę o pięć lat wcześniej/ przysługuje wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat? Tak by wynikało z logiki zapisu. Najważniejszym powodem pytania jest, że firma w której pracuję /106 osób zatrudnia/ zwolni mnie z uwagi na likwidację.
 
Tadeusz Łapanowski
 
Wyrok Trybunału dotyczy mężczyzn urodzonych do 31.12.1948 r. Nie zmienił on jednak przepisów dotyczących tzw. „powszechnego wieku emerytalnego”, który w dalszym ciągu wynosi dla mężczyzn 65 lat (i dla grupy urodzonej przed 1.01.1949 r. jak i dla grupy urodzonej po 31.12.1948 r.). Tak więc wykonywanie przez Pana pracy w szczególnych warunkach przez okres co najmniej 15 lat - do dnia 31.12.1998 r. wraz z udokumentowanym na tę samą datę stażem ogólnym wynoszącym w przypadku mężczyzny 25 lat – pozwoli Panu odejść na emeryturę po ukończeniu 60 roku życia – Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku.
 
Beata Kopczyńska
Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
  • Numer: 32 (497)
  • Data wydania: 11.08.09