Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nie tylko pies może być przyjacielem człowieka

21.07.2009 00:00
Przez ponad miesiąc osoby niepełnosprawne trenowały jazdę konną pod okiem instruktora. Ich osiągnięcia można było podziwiać podczas Powiatowych Igrzysk Konnych, które zakończyły się 15 lipca.
Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych. Cykl indywidualnych zajęć był skierowany nie tylko do niepełnosprawnych z Rydułtów, ale także do mieszkańców z sąsiednich miast i gmin powiatu wodzisławskiego. Przedsięwzięcie sfinansowało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu, które przekazało rydułtowskiemu stowarzyszeniu 4 tys. zł. Od połowy czerwca każdy uczestnik uczył się od podstaw jak opiekować się końmi. Były także indywidualne lekcje jazdy konnej i zajęcia grupowe. Wszystko pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty i instruktora, Ewy Wilczek.
 
Odkrywali swoje pasje
 
Dla osób niepełnosprawnych PIK były okazją do przełamywania własnych barier. Dla wielu już samo zbliżenie się do konia, a potem jego pielęgnacja stanowiły ogromny sukces. Niektórzy odkryli swoją nową pasję. – Najgorzej było na początku. Po prostu bałam się, że koń zrobi mi krzywdę. Dziś umiem jeździć – opowiada Asia Helis.
 
Byli i tacy, którzy mimo pierwszych porażek nie poddawali się i próbowali nauczyć się jak najwięcej podczas realizacji przedsięwzięcia.
 
– Dwa razy spadłem z konia. Raz to mnie nawet na obserwację do szpitala wzięli, ale i tak się nie zraziłem. Teraz jeżdżę samodzielnie – dodaje Damian Porębski.
 
Urząd dołoży
 
Barbara Wojciechowska, szefowa stowarzyszenia, marzy o tym, aby zajęcia były kontynuowane i mogli z nich korzystać kolejni niepełnosprawni.
 
– Taki program daje okazję do aktywnego spędzania czasu i do tego jest formą terapii. Jest szansa, że kolejne igrzyska konne odbędą się już wkrótce, bo rydułtowski Urząd Miasta obiecał, że wyłoży jeszcze 2 tys. zł – mówi Barbara Wojciechowska.
 
(j.sp)
  • Numer: 29 (494)
  • Data wydania: 21.07.09