Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

O śląskich straszydłach i uciesznym życiu rydułtowików

07.07.2009 00:00
Rydułtowskie podania, legendy i gawędy zebrał  w swojej najnowszej książce Jerzy Buczyński.
Premiera publikacji odbyła się podczas spotkania burmistrz miasta, Kornelii Newy z osobami uhonorowanymi tytułem Rydułtowika Roku oraz Honorowego Mieszkańca Rydułtów. Spotkania z osobami, które działały lub działają na rzecz miasta to już tradycja. Dzięki temu pamięć o ich zasługach nie kończy się na wręczeniu odznaczenia lecz ciągle jest podtrzymywana.
– Poza tym to także świetne miejsce do wymiany poglądów. Grono zasłużonych to autorytety w różnych dziedzinach. Warto korzystać z ich podpowiedzi co jeszcze można pozytywnego w mieście zrobić – mówi Kornelia Newy.
 
O uroku Szarloty i nie tylko
 
Podczas tegorocznego spotkania,  odbyła się także premiera książki „Urok Szarloty” autorstwa Jerzego Buczyńskiego. Pisarz zebrał w niej podania, legendy i gawędy związane z Rydułtowami. 
– Urodziłem się w Rydułtowach. Wiele opowieści pamiętam z dzieciństwa, o inne podpytywałem starszych mieszkańców – mówi Jerzy Buczyński.
 
Zbiór podzielony jest na dwie części. W pierwszej czytelnik odnajdzie niesamowite wręcz historie „O upiorach, demonach, widmach i inszych śląskich straszydłach”. Druga to z kolei opowiadania „O ciekawym a takoż uciesznym życiu rydułtowików i rydułtowiczek”. Narracja jest napisana językiem literackim, natomiast dialogi gwarą. Jerzy Buczyński sam zilustrował zbiór.
– Lektura ma przede wszystkim być dobrą zabawą. Mam nadzieję, że spodoba się czytelnikom – dodaje pisarz.
 
Prawie jak biały kruk
 
Książka została wydana przez Urząd Miasta. Niestety nie będzie jej można kupić. Będzie dodatkiem promocyjnym dla gości odwiedzających Rydułtowy. Kilka egzemplarzy zostanie przekazanych do miejskiej biblioteki.
 
(j.sp)
  • Numer: 27 (492)
  • Data wydania: 07.07.09