Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Przymierzają się do 6 milionów złotych

07.07.2009 00:00
Lokalna Grupa Działania Morawskie Wrota otrzyma 6 mln zł na realizację swojej strategii.
Kilka dni temu zarząd Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota”, działającej na terenie gmin Godów, Gorzyce i Krzyżanowice, uzyskał absolutorium od walnego zebrania członków. Teraz LGD może skupić się na przygotowaniach do przyjęcia środków na realizację strategii. W połowie maja Zarząd Województwa Śląskiego dokonał bowiem wyboru LGD, które w latach 2009–2015 dostaną środki na realizację zadań. Wśród wybranych grup znalazły się też „Morawskie Wrota”.
 
Podołali niełatwym wymaganiom
 
To ogromny sukces grupy, której narodzinom nasza gazeta przyglądała się od początku. Po pierwszych zebraniach zapaleńców wierzących w to, że uda się doprowadzić sprawę do końca nie było aż tak wielu. Na tych co zostali czekało sporo pracy przy tworzeniu i rejestrowaniu grupy. Sporo wysiłku wymagało również spełnienie wszystkich koniecznych wymogów, związanych z działalnością stowarzyszenia, które ma otrzymać i dysponować unijnymi pieniędzmi. Dziś wiadomo już, że spełnienie nieśmiałych jeszcze rok temu zamierzeń się udało. Jak wyjaśnia prezes grupy na realizację swojej strategii dostanie ona 6 mln zł do wykorzystania do roku 2015. Środki te wpłyną na konto LGD pod koniec roku. – Wtedy też rozpiszemy konkurs na realizację strategii – mówi Gerard Kretek, przewodniczący LGD Morawskie Wrota.
 
Pieniądze dla każdego
 
Konkurs skierowany będzie do mieszkańców gmin, na terenie których działa grupa. Z dobrym pomysłem na realizację strategii będzie mógł wystąpić zwykły rolnik, przedsiębiorca czy stowarzyszenie kulturalne bądź sportowe. W LGD pomysł zostanie oceniony przez speców od ściągania unijnych środków. Jeśli wszystko będzie w porządku wnioskujący może liczyć na otrzymanie środków na realizację swojego pomysłu. Tak wygląda procedura ubiegania się o środki z LGD, oczywiście w dużym skrócie.

Wszystko w zgodzie ze strategią
 
Pomysł z którym wystąpi przykładowy Kowalski, musi być zgodny ze strategią LGD. A ta kładzie nacisk na odnowę i rozwój wsi, tworzenie mikroprzedsiębiorstw, na tzw. projekty miękkie (w zakresie sportu, turystyki, rekreacji) oraz działalność pozarolniczą. Jak wyjaśnia prezes LGD szczególnie mile widziane będą projekty, które będą zakładać zmianę działalności rolniczej na pozarolniczą. – Cieszę się, że ludzie będą mogli skorzystać z unijnych pieniążków. Mam nadzieję, że środki, które będziemy mieli do dyspozycji, zostaną wykorzystane co do złotówki – mówi Gerard Kretek. 
 
Artur Marcisz
  • Numer: 27 (492)
  • Data wydania: 07.07.09