Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Kanalizacja, odpady i odnawialne źródła energii

30.06.2009 00:00
Fundusz chce zmobilizować nasze samorządy do większej aktywności w rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Chce także pomóc gminom w zakupie autobusów z napędem hybrydowym.
Starania o ekologię to często żmudna i niewidoczna dla mieszkańców praca nad przygotowaniem zasad i kryteriów udzielania pomocy finansowej, o którą mogą się starać nasze miasta i gminy. Ekologia była także jednym z tematów zgromadzenia ogólnego Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Spotkanie, w którym wzięli również udział samorządowcy z naszego powiatu, odbyło się w Kornowacu. 
 
Z myślą o ludziach
 
Tadeusz Skatuła, wicestarosta wodzisławski i zarazem przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego mówił m.in., że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wielokrotnie okazywał się przyjazny w zdobywaniu pieniędzy na inwestycje proekologiczne. Wicestarosta zachęcał samorządowców, by zgłaszali do Funduszu osobiście lub za pomocą internetu opinie oraz sygnały dotyczące tworzonych właśnie zasad i kryteriów udzielania pomocy finansowej dla przedsięwzięć proekologicznych.

Ponadto Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawiła najistotniejsze zmiany w liście priorytetowych przedsięwzięć planowanych do dofinansowania ze środków Funduszu w 2010 roku. Wiele z nich zostało wprowadzonych dzięki uwagom zgłaszanym przez władze samorządowe gmin tego subregionu.

Co jest najważniejsze?

Prezes Lenartowicz mówiła także m.in. o zwiększeniu w przyszłym roku dofinansowania dla strategicznych rozwiązań w śląskiej aglomeracji dotyczących poprawy jakości wody pitnej oraz zadań zapewniających bezpieczeństwo dostaw wody dla strategicznych obszarów województwa, o dofinansowywaniu budowy i modernizacji ścieków przemysłowych lub bytowych oraz systemu odprowadzania ścieków, wspieraniu przedsięwzięć ograniczających i zapobiegających powstawaniu odpadów, a także umożliwiających wykorzystanie odpadów lub ich unieszkodliwianie. Na nowej liście priorytetowych przedsięwzięć przewidziano też m.in. finansowanie gminnych programów energetycznych wykorzystujących w lokalnych społecznościach możliwości odnawialnych źródeł energii.
 
Najpoważniejszy projekt Unii
 
Podczas spotkania w Kornowacu była także mowa o istniejących jeszcze szansach wykorzystania środków unijnych na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi. WFOŚiGW w Katowicach jest bowiem Instytucją Pośredniczącą II stopnia dla realizowanego od 2007 roku najpoważniejszego w historii Polski projektu Unii Europejskiej jakim jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.
 
Specjaliści oferują pomoc
 
Witold Klimza, kierownik Zespołu Funduszy Europejskich WFOŚiGW w Katowicach, powiedział w Kornowacu, że do tej pory w województwie śląskim podpisano jedną umowę na 53 mln zł, a cztery kolejne wnioski o dofinansowanie zadań gminnych na 120 mln zł są w trakcie ostatecznych przygotowań do sfinalizowania. Specjaliści z Funduszu zadeklarowali pomoc w przygotowaniu i opracowaniu wniosków.
 
(red)
  • Numer: 26 (491)
  • Data wydania: 30.06.09