Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Patronem gimnazjum będzie profesor

30.06.2009 00:00
Profesor Dominik Lasok, pochodzący z Turzy Śl. znawca prawa europejskiego, zostanie patronem tutejszego gimnazjum.
W minionym tygodniu radni gminy Gorzyce podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia Gimnazjum w Turzy Śląskiej. Szkoła ta będzie nosiła imię prof. Dominika Lasoka, nieżyjącego już wybitnego znawcy prawa europejskiego, autora siedmiu książek. – Nasza szkoła powstała 1 września 1999 roku. Dziesięć lat istnienia szkoły to istotny powód, aby pomyśleć o uroczystych obchodach tej rocznicy – napisała we wniosku do radnych Lucyna Gajda, dyrektor Gimnazjum w Turzy Śl.
 
Kandydatów było czterech
 
Najpierw zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zastanawiali się, kogo wybrać na patrona. Wzorów do naśladowania postanowili szukać wśród lokalnych kandydatów. Wybrane zostały cztery propozycje: prof. Dominika Lasoka, Maksymiliana Iksala, o. Brunona Kozieła oraz Karola Musioła. Sylwetki tych czterech postaci zostały zaprezentowane na wywiadówce, w listopadzie 2008 roku, a także na platformie internetowej szkoły, gminy Gorzyce oraz w specjalnie wydanej broszurce.
 
Ponad dwustu za
 
Wybory odbyły się w marcu. W głosowaniu, które trwało tydzień, wzięli udział uczniowie, rodzice, absolwenci oraz mieszkańcy gminy Gorzyce. W sumie głos swój oddało 517 osób, z tego 228 poparło kandydaturę prof. Dominika Lasoka. W kwietniu wybór ten zaakceptowała rada szkoły, a w minionym tygodniu – rada gminy.
– Przed uroczystością nadania imienia, którą planujemy na 10 listopada, czeka nas jeszcze wiele pracy, podejmiemy wiele działań, które przygotują młodzież – pisze w piśmie do gorzyckiej rady gminy dyrektor Lucyna Gajda.
 
Wybitny znawca prawa
 
Przyszły patron Gimnazjum w Turzy Śl.– prof. Dominik Lasok, urodził się 4 stycznia 1921 roku w Turzy Śl. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego ojciec, Alojzy był polskim działaczem na Górnym Śląsku, brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Dominik Lasok ukończył szkołę w Turzy, a potem gimnazjum w Rybniku, kiedy przyszła wojna. Losy wojenne rzuciły go do Francji, a potem do Szwajcarii, gdzie rozpoczął studia prawnicze. Dyplom ich ukończenia uzyskał w 1944 roku i wyjechał do Anglii, gdzie z kolei ukończył studia adwokackie. W 1958 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Exeter na stanowisku adiunkta prawa porównawczego, dziesięć lat później został etatowym profesorem tej uczelni. Czterokrotnie pełnił funkcję dziekana, prowadził pracę naukową. Wykładał prawo na uniwersytetach Europy, Azji i Ameryki. Płynnie władał pięcioma językami. W 1972 roku powołał do życia Centrum Prawa Europejskiego w Anglii. Zmarł po ciężkiej chorobie w 2000 roku, w Exeter.
  • Numer: 26 (491)
  • Data wydania: 30.06.09