Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dni prezesa policzone?

23.06.2009 00:00
Lokatorzy wybrali nową radę nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec. Po kilkuletnim zamieszaniu dotyczącym wykupu mieszkań wiele wskazuje na to, że dni prezesa i jego współpracowników są policzone.


Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej Orłowiec wybrali nową radę nadzorczą. W składzie nie ma nikogo z poprzedniej ekipy. Czy to koniec prezesa i jego najbliższych współpracowników?
 
Po nieoficjalnych wynikach trzech głosowań, które odbyły się w Rydułtowach, Pszowie i Raciborzu można powiedzieć, że grupa inicjatywna, która od dawna prowadzi otwartą wojnę z obecnym zarządem spółdzielni, odniosła zwycięstwo.
 
Na świętowanie zwycięstwa trzeba poczekać
Walne zebranie, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, miało emocjonujący przebieg. Z trzech administracji zasobów mieszkaniowych wybrano dziewięciu kandydatów. Czterech z administracji Rydułtowy, czterech z Pszowa i jednego z Raciborza. Kandydaci wybrani w głosowaniu do rady nie chcą przesądzać na razie o losach zarządu.
 
– Jakiekolwiek decyzje będą podejmowane dopiero po uprawomocnieniu się wyników wyborów. Mogę jednak zapewnić, że będziemy przede wszystkim dążyli do realizowania w sposób uczciwy znowelizowanej ustawy z czerwca 2007 roku. Są również pewne pomysły na rozwiązanie kwestii związanych z zadłużeniem, ale na razie jest zbyt wcześnie, żeby o tym mówić – tłumaczy Zbigniew Majewski, kandydat wybrany do rady nadzorczej z administracji Rydułtowy.
 
Nerwy puściły
Przypomnijmy, że spór pomiędzy stronami dotyczył sprzedaży mieszkań po preferencyjnej cenie, co gwarantuje znowelizowana w czerwcu 2007 r. ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych.
 
W przypadku Orłowca sprzedaż nie jest jednak taka preferencyjna jak liczyli na to lokatorzy. Do kwoty dolicza się jeszcze pieniądze na spłatę zadłużenia spółdzielni wobec Skarbu Państwa. Dług powstał po przejęciu od Rybnickiej Spółki Węglowej zasobów mieszkaniowych. Kwota zadłużenia jest niebagatelna. Wynosi ponad 51 mln zł. Mieszkańcy nie chcieli przystać na partycypowanie w tych kosztach, które powstały w latach dziewięćdziesiątych w wyniku zaniedbań poprzednich władz spółdzielni. O pomoc poprosili posła Adama Gawędę. Ten zwrócił się z interpelacją do Ministerstwa Sprawiedliwości i  Skarbu Państwa. Oba urzędy zgodnie stwierdziły, że dług, na który ciągle powołuje się SM, uległ już dawno przedawnieniu. Prokuratura Generalna w Warszawie z kolei potwierdziła, że zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, iż RSW prywatyzując zasoby mieszkaniowe nie zrobiła tego zgodnie z ustawą. W tym momencie lokatorom puściły nerwy.
 
Wciąż brak jasnych odpowiedzi
Mimo upływu czasu i wielu ekspertyz sprawa nie jest jasna, ponieważ raciborski sąd wydał wyrok (jeszcze nieprawomocny), który sugeruje, że spółdzielnia przy sprzedaży mieszkań nie złamała prawa.  Problemu nie rozwiązała także odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury, dotycząca wykładni prawnej, którą powinny kierować się władze spółdzielni.
 
– W odpowiedzi czytamy, że organy administracji państwowej, w tym Ministerstwo Infrastruktury, nie posiadają uprawnień do wydawania opinii prawnych dla organów statutowych spółdzielni mieszkaniowych. Stoimy więc w punkcie wyjścia – mówi Iwona Zganiacz, wiceprezes SM Orłowiec.
 
Oficjalne wyniki wyborów do rady nadzorczej będą znane 25 czerwca.
 
Nieoficjalne wyniki głosowania do rady nadzorczej SM Orłowiec
 
ADMINISTRACJA RYDUŁTOWY
 
Zbigniew Majewski – 138 głosów
 
Czesław Kaczmarski – 133 głosy
 
Tadeusz Brachman – 129 głosów
 
Henryk Hajduk (obecny wiceburmistrz Rydułtów) – 120 głosów
 
ADMINISTRACJA PSZÓW
 
Antoni Seidel – 234 głosy
 
Ryszard Wawrzyńczak – 198 głosów
 
Dariusz Peczka – 180 głosów
 
Piotr Maur – 177 głosów
 
ADMINISTRACJA RACIBÓRZ
 
Wanda Horczyk – Kuraś – 148 głosów
 
(j.sp)
  • Numer: 25 (490)
  • Data wydania: 23.06.09