Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Wciąż niebezpieczny

05.05.2009 00:00
Program usuwania azbestu potrwa do 2032 r.


 Samorządy, spółdzielnie i wspólnoty samorządowe mogą się starać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowania zewnętrzne ma usuwanie i utylizację azbestu. Oferta WFOŚ-u  związana jest z realizacją rządowego programu usunięcia azbestu i materiałów zawierających azbest. Program ten zakłada do 2032 roku oczyszczenie całego kraju z ponad 15 tys. ton azbestu oraz sukcesywne eliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych wywołanych stosowaniem azbestu. Ten niebezpieczny materiał używany był kiedyś masowo do produkcji płyt stosowanych przez wiele lat w polskim budownictwie. Dziś płyty te są często uszkodzone lub zniszczone. Uwolnione w ten sposób włókna azbestu jako niezniszczalne są zaliczane dziś do najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń na ziemi.
 WFOŚiGW w Katowicach jest jedną z ważniejszych instytucji wspierających finansowanie w regionie usuwania azbestu z dachów i elewacji budynków oraz jego utylizację. Szczegółowe procedury dotyczące zasad dofinansowania przez Fundusz zostały niedawno zaprezentowane na konferencji w Rudzie Śląskiej. Barbara Zębala, kierownik Zespołu Ochrony Powierzchni Ziemi i Gospodarki Odpadami, zwróciła szczególną uwagę inwestorom na to, że wszelkie prace polegające na demontażu, transporcie i unieszkodliwianiu azbestu muszą być wykonywane przez firmy posiadające udokumentowane zezwolenia. Wsparcie finansowe tych zadań w obiektach oświaty, służby zdrowia i opieki społecznej może wynosić do 100 procent kosztów kwalifikowanych, w tym w formie dotacji do 60 procent. W ramach programów obszarowych w budynkach stanowiących własność osób fizycznych realizacja zadań związanych z likwidacją azbestu może otrzymać pomoc w formie pożyczki preferowanej w wysokości do 100 procent kosztów kwalifikowanych. Wnioskodawcą musi być jednostka samorządu terytorialnego.
 Podobne zasady obowiązują spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Za każdym razem jednak obiekty objęte wnioskiem o dofinansowanie muszą być zakwalifikowane do pierwszego stopnia pilności np. ze względu na uszkodzenia. Warto dodać, że od 2004 roku na realizację 71 przedsięwzięć związanych z likwidacją prawie 5 tysięcy ton odpadów zawierających azbest Fundusz udzielił pożyczek w kwocie ponad 3 mln 700 tys. zł oraz dotacji w kwocie 2 mln 650 tys. zł. Gminy z województwa śląskiego skorzystały z tej pomocy 29 razy.

(oprac. izis)

  • Numer: 18 (483)
  • Data wydania: 05.05.09