Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Co za dużo to niezdrowo

24.06.2008 00:00
Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów zarabia już 10 827 zł. To druga podwyżka w ciągu półtorarocznej pracy na tym stanowisku. Za każdym razem wzrost pensji wynosił blisko 1000 zł. Co takiego zrobiła pani Kornelia, że pod względem grubości portfela bije na głowę wszystkich samorządowców w powiecie wodzisławskim? Mniej zarabia także prezydent Rybnika.

 Podwyżkę dla pani burmistrz przegłosowali radni na czerwcowej sesji Rady Miejskiej. Swoją decyzję tłumaczą zmianą przepisów ministerialnych. W rzeczywistości dokument nijak się ma do postawy rydułtowskich rajców. Kornelia Newy i tak zarabiała więcej od minimalnych kwot podanych w dokumencie. Podwyżki więc być nie musiało. 
Nowe przepisy obowiązują od  1 stycznia tego roku. Podwyższone zostały kwoty wynagrodzenia zasadniczego, a dla włodarzy gmin ustalono także nowe, wyższe dodatki funkcyjne. Zgodnie z nimi w gminach powyżej 15 tys. mieszkańców (takich jak Rydułtowy) wynagrodzenie zasadnicze dla burmistrza kształtuje się od 4,5 tys. do 6 tys. zł. Pani burmistrz zarabiała 4 700, teraz dostanie 5200 zł. Dodatek funkcyjny z kolei powinien kształtować się na poziomie od 1,6 tys. do 2,1 tys. zł. Kornelia Newy od października ubiegłego roku otrzymywała 1900 zł, teraz dostaje kwotę bliską maksimum - 2 050 zł. Poza tym do kieszeni pani burmistrz trafi dodatek specjalny – 2 537 zł i dodatek za wieloletnią pracę – 1 040 zł. Łącznie 10 827 zł. To kilkaset złotych więcej od starosty i ponad 1600 zł więcej od prezydenta Wodzisławia.
Po raz pierwszy wynagrodzenie Kornelii Newy wzrosło w październiku ubiegłego roku (z 8940 do 9850 zł brutto). Podobnie jak i teraz 16 radnych było za, trzech wstrzymało się od głosu. Zarówno pod koniec ubiegłego roku jak i teraz o podwyżkę wnioskował przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Wojtaszek. Nie oznacza to, że wszystko przebiegało identycznie. Za pierwszym razem w uchwale nie pojawiło się uzasadnienie, dlaczego pani burmistrz ma zarabiać więcej. Tym razem powołano się na wspomniane przepisy ministerialne regulujące m.in. wynagrodzenie gospodarzy miast i gmin (str. 1) Zdecydowano, że pani Newy dostanie miesięcznie o 977,5 zł więcej.
– Co oni wyprawiają? – denerwuje się Henryk Niesporek, wiceburmistrz poprzednich dwóch kadencji. – Na wiele, nawet drobnych inwestycji brakuje pieniędzy, a pani burmistrz zarabia krocie. Proszę zobaczyć jak wyglądały podwyżki w latach poprzednich. Nam pensji nie dźwigali – dodaje Niesporek.

Co na to pani burmistrz?

Kornelia Newy jest przekonana, że na podwyżkę zasłużyła. – Nie jestem jedynym burmistrzem w regionie, któremu podniesiono pensję. Jeśli chodzi o decyzję radnych to sympatyczne, że docenili moje wysiłki. To motywuje do dalszej pracy. Moja podwyżka zawsze wydaje się najwyższa w porównaniu ze stawkami włodarzy innych gmin, ponieważ mam wysoki dodatek stażowy. Poza tym trzeba pamiętać, że podwyżkę przyznano urzędowi burmistrza, a nie konkretnej osobie – twierdzi Kornelia Newy. 
Rafał Jabłoński


Komentarz
Co do tego, że gospodarz gminy powinien zarabiać dużo, nie mam wątpliwości – także Kornelia Newy, która wielokrotnie udowodniła, że potrafi rządzić. Jest jednak coś takiego jak zdrowy rozsądek. Być może z podwyżkami warto było poczekać na wykonanie, od początku do końca, choć jednej dużej inwestycji ważnej dla miasta.
Jeśli pani burmistrz w takim tempie będzie otrzymywała podwyżki, już niebawem dołączy do krajowej czołówki. Gdyby to była jej trzecia czy czwarta kadencja, czemu nie. Sęk w tym, że to dopiero półtora roku sprawowania władzy i mieszkańcy nie mieli możliwości się w tej sprawie wypowiedzieć. Starania Kornelii Newy ocenią przy okazji najbliższych wyborów samorządowych. Jestem przekonany, że gdyby częstotliwość podwyżek pani burmistrz wpisała do swojego programu wyborczego o rządzeniu Rydułtowami mogłaby zapomnieć. Oczywiście to radni decydują. Prawda. Ale zawsze można powiedzieć: Nie, dziękuję – wystarczy. Tak, jak Leo Beenhakker przed pierwszym meczem naszej reprezentacji z Niemcami podczas Euro 2008.
Rafał Jabłoński 


Zarobki (brutto) wójtów, burmistrzów i prezydenta

WODZISŁAW  – Mieczysław Kieca   9 179 zł
RYDUŁTOWY  – Kornelia Newy   10 827 zł
PSZÓW  – Marek Hawel 8 710
RADLIN  – Barbara Magiera  9 322 zł
MSZANA  – Jerzy Grzegoszczyk   9 710 zł
GODÓW  – Mariusz Adamczyk   8 636 zł
GORZYCE  – Piotr Oślizło   8 580 zł
LUBOMIA  – Czesław Burek   8 848 zł
MARKLOWICE  – Tadeusz Chrószcz   9 578 zł
STAROSTA  – Jerzy Rosół   10 300 zł

  • Numer: nr 26 (438)
  • Data wydania: 24.06.08