Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Nowe imię na urodziny

17.06.2008 00:00
Kilka dni trwały uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.  Uroczystość połączono z nadaniem tej placówce imienia Noblistów Polskich.
Obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Skalnej, a dawniej Liceum Ogólnokształcące nr 1 świętowało swoje 60–lecie przez trzy dni.
W czwartek 12 czerwca rozpoczęła je uroczysta msza święta w kościele pw. św. Jerzego, której przewodniczył ks. abp Damian Zimoń. Metropolita katowicki poświęcił także nowy sztandar szkoły. W budynku placówki odsłonięto z kolei tablicę z nowym imieniem szkoły: Noblistów Polskich. Absolwenci, którzy po części oficjalnej zwiedzali dawne mury, nie kryli wzruszenia odwiedzając swoje dawne klasy.
– Kiedyś jak siedziałem w ławce, to mi nogi pod samą tablicę sięgały, a dziś proszę ledwo kilka centymetrów poza ławkę wystają. Albo klasy się powiększyły, albo mnie ubyło – żartował Tadeusz Rawiński.
Dla niego i jego kolegów zjazd to okazja do spotkania dawno nie widzianych osób, zwłaszcza z innych roczników, bo jego klasa spotyka się regularnie, czasami nawet  co miesiąc.
– Zawdzięczamy to naszemu wójtowi, bo tak kiedyś nazywano przewodniczącego klasy. Pierwsze spotkanie było pięć lat po maturze, czyli w 1960 roku. I od tamtej pory nie mieliśmy żadnej przerwy – opowiada Andrzej Bulanda.
Był wspólny festyn, podczas którego wystąpił zespół Carantuohil i Robert Kasprzycki. Zaprezentowali się także obecni uczniowie liceum. W sobotę 14 czerwca odbył się tradycyjny bal absolwenta, który zakończył obchody.(j.sp)
  • Numer: nr 25, (437)
  • Data wydania: 17.06.08