Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Jak maj to matury

22.04.2008 00:00
Ponad 1700 uczniów z powiatu wodzisławskiego przystąpi w tym roku do egzaminu maturalnego. Początek 5 maja.

Zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych niemal co roku ulegają zmianie. Jeszcze w tym roku uczniowie nie przepadający za matematyką mogą odetchnąć z ulgą. Przedmiot ten nie będzie obowiązkowy do roku 2010. 
Obowiązkowe są egzaminy z języka polskiego i  obcego. W części ustnej egzaminu z polskiego nie ma poziomów trudności. W przypadku języka obcego poziom się już wybiera. Oba te przedmioty są obowiązkowe również w części pisemnej. Do tego dochodzi przedmiot dodatkowy. W części pisemnej możliwy jest wybór poziomu trudności każdego z trzech przedmiotów. Ta zasada nie obowiązuje już przy wyborze przedmiotów dodatkowych (można wybrać maksymalnie trzy). W tym przypadku w grę wchodzi jedynie poziom rozszerzony.  Można wybrać m.in. biologię, chemię, fizykę i astronomię, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, matematykę, wiedzę o społeczeństwie, a nawet wiedzę o tańcu.

Ściągi w kanapce nie przemycisz

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Na stolikach w trakcie pisania mogą znajdować się jedynie arkusze egzaminacyjne i przybory pomocnicze. Posiłki dla zdających i egzaminatorów mogą być dostępne jedynie na zewnątrz sali egzaminacyjnej poza czasem przeznaczonym na egzamin. Maturzysta chory lub niepełnosprawny w trakcie egzaminu może mieć na stoliku leki i inne pomoce medyczne przepisane przez lekarza lub konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.
Przewodniczący zespołu może zezwolić na wyjście z sali tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji, jak na przykład załatwienie potrzeby fizjologicznej. Wcześniej kontroluje, czy w tym czasie zdający nie będzie miał kontaktu z innymi osobami.

Można poprawić wynik

Egzamin jest zaliczony, jeżeli zdający z każdego z trzech obowiązkowych przedmiotów (w przypadku języków zarówno w części ustnej, jak i pisemnej), uzyskał minimum 30 proc. punktów możliwych do uzyskania za dany egzamin na zadeklarowanym poziomie. Jeżeli maturzysta nie zda części ustnej jednego z przedmiotów, nie przerywa matury, ale podchodzi do kolejnych egzaminów we wcześniej ogłoszonych terminach.
Absolwent, który przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej i nie zdał jednego egzaminu (ustnego lub pisemnego), może przystąpić ponownie do egzaminu z tego przedmiotu, na tym samym poziomie w sesji poprawkowej w sierpniu.
Osoba, która nie zdała egzaminu z określonego przedmiotu obowiązkowego, może przystąpić do niego ponownie w kolejnych sesjach egzaminacyjnych przez 5 lat.
Absolwent, który chce podwyższyć wynik egzaminu z jednego lub kilku przedmiotów, ma prawo przystąpić ponownie do egzaminu w kolejnych latach.

Liczba maturzystów w poszczególnych szkołach:
Zespół Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu – 328
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu – 192
Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu – 135
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu – 58
Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu – 259
Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu – 288
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach – 216
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach – 100
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie – 68
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie  –  91
Zespół Szkół w Gogołowej  –  18
Łącznie  – 1753

(j.sp)

  • Numer: 17/18 (430/431)
  • Data wydania: 22.04.08