Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Strażakom stuknęła setka

03.07.2007 00:00
Strażacy z Rogowa świętują 100 rocznicę postania swojej jednostki.

W uroczystych obchodach wzięły udział delegacje ze wszystkich okolicznych jednostek OSP oraz Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl.

W sobotnie popołudnie pod remizą w Rogowie pożegnano stary pięćdziesięcioletni sztandar. Jerzy Glenc – komendant rogowskiej jednostki a także delegacja złożona z najstarszych funkcjonariuszy z szacunkiem oddali mu cześć, po czym wraz z zaproszonymi gośćmi ruszyli korowodem w kierunku kościoła. Tutaj odprawiono mszę św.

Oficjalną część obchodów zorganizowano na terenie parku „Dąbki”. Tam zaprezentowano nowy sztandar i uhonorowano wyróżniających się strażaków odznaczeniami.

W niedzielne popołudnie odbył się tutaj festyn. Mieszkańcy dopisali. Zabawa była przednia. Nie mogło zabraknąć także zawodów strażackich. Rywalizowali strażacy z Gorzyc, Gorzyczek, Bełsznicy, grupa ze Słowacji oraz gospodarze. W przerwie wystąpił miejscowy chór „Rogowianki” z repertuarem, w którym nie zabrakło także wzmianek na temat dzielnych, rogowskich strażaków.
Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich dzieliły się fantastycznymi wypiekami a kilka kroków dalej w oczach rosła kolejka amatorów gorącej grochówki.

Janusz Ballarin

4 lipca do miasta wkroczyli polscy żołnierze. Mija właśnie 85 rocznica przyłączenia Wodzisławia do Polski.W rocznicę 750-lecia istnienia Wodzisławia, przypada jeszcze jeden, ważny dla miasta jubileusz – przyłączenie miasta do Polski. Do 1922 roku Wodzisław należał do Królestwa Prus. Na mocy decyzji Rady Ligi Narodów z dnia 21 października 1921 roku zostało ono przyznane Polsce. Był to efekt Powstań Śląskich oraz  wyniku plebiscytu przeprowadzonego na Górnym Śląsku. 4 lipca 1922 roku do miasta wkroczyły trzy szwadrony szwoleżerów polskich. Była to część wojska zajmującego powiat rybnicki. Dowódcą tych oddziałów był kapitan Młodecki. Około południa, 15 tysięcy wiwatujących mieszkańców miasta i jego okolic powitało uroczyście, wkraczających do miasta kawalerzystów. Na ich cześć zbudowano dwie bramy powitalne. Mniejszą postawiono na ul. Dworcowej (dzisiejsza ul. Kubsza), na wysokości parku miejskiego. Druga, okazalsza, prezentowała się dumnie na rynku miasta. Po symbolicznym przejeździe przez bramy, odbył się oficjalny akt przyłączenia ziemi wodzisławskiej do macierzy. Ze strony władz miasta w uroczystościach udział wzięli wiceburmistrz Jerzy Klockiewicz oraz prezes Rady Miejskiej Józef Michalski. Na rynku odbyła się uroczysta msza, którą odprawił wodzisławski proboszcz ks. dziekan Franciszek Schnalke. 

Wydarzenia te niestety zostały nieco zapomniane przez potomnych. Urzędnicy miejscy wydawali się być nieco zaskoczeni, kiedy zapytano ich czy miejscowe władze planują w jakikolwiek sposób uczcić tę rocznicę.

Artur Marcisz

  • Numer: 27 (389)
  • Data wydania: 03.07.07