Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Wizyta u sokołów

03.07.2007 00:00
Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych współpracują ze swoimi ukraińskimi kolegami.

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie gościła u swoich ukraińskich kolegów w miejscowości Drogomyśl. Współpraca została zapoczątkowana dzięki temu, że Petro Herasym, który pochodzi z tej miejscowości jest nauczycielem wychowania fizycznego w ZSS Radlin. Kilka miesięcy temu do Radlina przyjechali uczniowie z Ukrainy. Byli goszczeni przez polskie rodziny, a teraz radlińscy uczniowie pojechali do Drogomyśla z rewizytą. Mieszkali u rodzin swoich ukraińskich kolegów, mogli w ten sposób poznać ich życie i zwyczaje. Zwiedzali Roztoczański Park Narodowy, przez który przebiega europejski dział wodny pomiędzy Morzem Bałtyckim i Czarnym, byli w parku dendrologicznym, brali udział w lekcjach otwartych angielskiego i wychowania fizycznego oraz szkolnej spartakiadzie. Zorganizowana została również wycieczka do Lwowa – radlińscy uczniowie zwiedzali m.in. Operę Lwowską, cmentarze Łyczakowski i Orląt Lwowskich oraz Kopiec Unii Lubelskiej, z którego oglądali panoramę Lwowa.

Uczniowie z Radlina i Drogomyśla realizują wspólny projekt: „Moja szkoła, moje miasto, moja rodzina”. Warto zaznaczyć, że na tego rodzaju współpracę nie można pozyskać funduszy ze środków europejskich, gdyż Ukraina nie jest członkiem Unii. Tak więc pozostaje poszukiwanie wsparcia finansowego od sponsorów. Przejazd na Ukrainę sfinansował Urząd Miasta. Podczas pobytu ukraińskich uczniów w Polsce uzyskano pomoc od wielu radlińskich firm i instytucji. Zaplanowano już kolejną wizytę Ukraińców w Radlinie na przełomie października i listopada. Przy realizacji tego projektu pracują radlińscy nauczyciele: Beata Fojciki, Elżbieta Troniewicz i Petro Herasym.

(jak)

  • Numer: 27 (389)
  • Data wydania: 03.07.07