Wojtek w czołówce

26.06.2007 00:00
20-letni mieszkaniec Czyżowic został wicemistrzem Polski juniorów w skacie sportowym.

20-letni Wojciech Pyrchała, reprezentujący Klub Sportowy Naprzód Czyżowice, wywalczył srebrny medal na Otwartych Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów w Skacie Sportowym, które 17 czerwca odbyły się w Tychach. Zawody miały charakter otwarty, co znaczy, że udział w nich mógł wziąć każdy, bez wcześniejszych eliminacji.

– Nie znaczy to jednak, że poziom tych zawodów był niski. Przeciwnie. W mojej kategorii wiekowej wzięło udział 24 najlepszych zawodników z całej Polski – mówi Wojtek.

Rozegrano 3 serie po 32 rozdania. W drugiej serii przyszło mu walczyć z najlepszym Polakiem na tych zawodach Sebastianem Grzybem, który jest Mistrzem Polski i Europy w swej kategorii wiekowej. Pyrchała wywalczył 982 punkty. Trzecią serię rozegrał znowu z Grzybem, ale także z późniejszym zwycięzcą Jakubem Szeligą i Beniaminem Makoszem. W decydującej rozgrywce Pyrchała zdobył 569 punktów, co z łączną notą 2625 punktów uplasowało go na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Pierwsze miejsce zdobył wspomniany Beniamin Makosz z nagranymi 3139 pkt., a trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Oltman, który do Pyrchały stracił zaledwie 2 punkty.

Ale tytuł wicemistrza Polski to nie jedyny znaczący wynik w dorobku Wojciecha. Ma za sobą kilka wygranych turniejów Grand Prix Polski w kategorii juniorów, a tydzień przed Mistrzostwami Polski wywalczył 19 miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix. W 2005 roku było jeszcze lepiej, bo w klasyfikacji generalnej juniorów zajął 2 miejsce. Wojtek pokrótce opowiedział nam o swoich początkach w grze w skata: – Na poważnie zacząłem grać niecałe 3 lata temu. Wtedy z tatą pojechałem na pierwsze zawody Grand Prix do Mszany i wśród juniorów wywalczyłem tam pierwsze miejsce. I tak to się zaczęło. Spodobała mi się ta dyscyplina. Zresztą gra w karty zawsze mi się podobała. W skata gra mój ojciec, wujkowie, cała rodzina, a ja sam zdobywam punkty w Klubie Sportowym Naprzód Czyżowice – mówi Wojtek.