Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czas na sen

21.05.2007 00:00
Sypialnia powinna być przede wszystkim wygodna.Tak zaplanowana i urządzona, aby w nocy nabierać w niej sił, a rankiem ochoty na powitanie nowego dnia.

Oto kilka prostych zasad urządzania sypialni, których zastosowanie sprawi, że każdego ranka będziemy budzić się w dobrym nastroju:

Trochę słońca
Zacznijmy od wyboru strony świata, od której ma się znajdować sypialnia. Jeśli wybierzemy stronę południową, w sypialni będzie jasno, przyjemnie i nie za gorąco. Sypialnia od zachodu też jest dobrym rozwiązaniem, jednak latem po południu takie pomieszczenie będzie się nagrzewało. Wschód będzie odpowiadał tylko i wyłącznie rannym ptaszkom, latem słońce już od wczesnych godzin będzie intensywnie świeciło. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest wybranie na sypialnię pomieszczenia znajdującego się od strony północnej, zawsze będzie w niej ciemno i dość ponuro.

Święty spokój
Do wypoczynku potrzebna jest cisza, dlatego sypialnię powinniśmy (w miarę możliwości) umieścić z dala od pokoju dziennego i kuchni oraz ruchliwej ulicy. Drzwi do tego pomieszczenia powinny być pełne (bez przeszklenia), aby lepiej wytłumiały dźwięki. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie sypialni w wyraźnie wydzielonej strefie nocnej (na przykład zamykanej dodatkowymi drzwiami).

Metrów nigdy dość
Sypialnia nie może składać się z wielkich mebli i niewielkich przejść między nimi, inaczej zaspani będziemy potykać się o sprzęty, a to na pewno nie wprawi nas w dobry nastrój o poranku. Dlatego dobrze, aby pomieszczenie, w którym mam być sypialnia miało chociaż 11 - 15 m2.

Łazienka w zasięgu ręki
W pobliżu sypialni powinna być łazienka. Wejście do niej może być bezpośrednio z sypialni (tak jest najwygodniej) lub z korytarza tuż obok niej. Innym bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przejście do łazienki przez garderobę.

Miejsce na stroje
Aby nie biegać w szlafroku po całym domu w poszukiwaniu ubrania, trzeba też pomyśleć o garderobie lub dużej szafie w sypialni bądź obok niej.

Nastrojowe oświetlenie
Jako oświetlenie ogólne lepiej nie instalować jarzeniówek lub źródeł ostrego, bezpośredniego światła. Polecamy za to oprawy z żarówkami skierowanymi w górę, tak aby emitowały światło rozproszone i odbite. Jednak najważniejsze w sypialni jest oświetlenie dodatkowe - lampki nocne, lampy stojące, oświetlenie garderoby czy obrazów na ścianach. To właśnie one stwarzają przytulny nastrój, i to z nich będziemy najczęściej korzystać.

Miękko i naturalnie
Sypialnia powinna być wykończona naturalnymi materiałami. Meble - z litego drewna lub fornirowane, ewentualnie z giętego metalu, absolutnie nie plastikowe. Na podłodze - drewno lub miękka wykładzina. Zasłony nie mogą być ciężkie - gruby splot męczy oko, tak samo zresztą jak ciemne kolory czy duże wzory. Trzymajmy się więc niewielkich deseni i pastelowych kolorów.

M. N.-S.

  • Numer: 21 (383)
  • Data wydania: 21.05.07