Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Pisarze nagrodzeni

15.05.2007 00:00
Złote wawrzyny literatury rozdane.

Prawie 100 prac wpłynęło na tegoroczną, piątą już edycję Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży Złoty Wawrzyn 2007. Organizatorem konkursu, podobnie jak w latach ubiegłych, są doradcy metodyczni języka polskiego z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W tym roku, w związku z obchodami 750-lecia Wodzisławia Śl. uczestnicy mogli dodatkowo napisać także pracę literacką o mieście.

– To naprawdę wyjątkowy konkurs, który nie sprawdza wiedzy teoretycznej, ale wyłania prawdziwe literackie talenty. Uczniowie tworzą poezję, piszą utwory prozatorskie na wybrany przez siebie temat – mówi Barbara Wyleżych, organizatorka imprezy.

Młodzi ludzie pisali o tym, co ich nurtuje, boli, czego się obawiają. Nie zabrakło odwołań do aktualnych wydarzeń politycznych.

– Napisałem takie dość przewrotne opowiadanie o walce pewnego rolnika, który żąda podniesienia cen skupu pszenicy, bo ta w wyniku manipulacji różnych grup jest ciągle obniżana – tłumaczy Tomek Pojda, zdobywca 1 miejsca w kategorii gimnazjów.

Jego młodsza koleżanka Kasia Fojcik, wielbicielka m.in. Harry’ego Pottera, swoją pracę poświęciła zaczarowanej wiolonczeli. Nagrodzony pierwszym miejscem w kategorii podstawówek utwór pisała sama, pani od polskiego poprawiła tylko błędy.

– Zawsze marzyłam, żeby grać na wiolonczeli. Dlatego właśnie ona została główną bohaterką mojej pracy – mówi Kasia.

W kategorii szkół podstawowych jury pierwsze miejsce za utwór poetycki przyznało Jakubowi Janickiemu z SP w Rogowie. Za opowiadanie o Wodzisławiu Śl. wyróżnienie otrzymała Magdalena Taut z SP 2 w Rydułtowach. Wśród gimnazjalistów w kategorii poezja pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Patrycja Sztukator z Gimnazjum w Turzy i Jolanta Stanisz z Gimnazjum w Mszanie. W kategorii proza zwyciężyła razem z Tomaszem Pojdą Katarzyna Cicha z Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu. Nagrodę specjalną za wiersz „Ranek w moim mieście” jury przyznało Agnieszce Szubert również z wodzisławskiego Gimnazjum nr 2.

(j.sp)

  • Numer: 20 (382)
  • Data wydania: 15.05.07