Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Stabilny rozwój jest możliwy

17.04.2007 00:00
Od pewnego czasu prowadzone są prace nad strategią rozwoju Wodzisławia. Grupa ekspertów pod przewodnictwem dr. Krzysztofa Wrany z Akademii Ekonomicznej w Katowicach prowadzi prace nad dokumentem w formie warsztatów. Do udziału w nich miejscowe władze zaprosiły grupę kilkudziesięciu osób reprezentujących różne środowiska i organizacje zarówno społeczne i gospodarcze działające w mieście.

Na tym etapie prac jest jeszcze zbyt wcześnie, by pisać o konkretnych rozwiązaniach i projektach. Wspomnieć należy jednak, że wizja rozwoju nakreślona została bardzo szeroko. W perspektywie do roku 2020. Ustalono, że Wodzisław to miasto o rozwoju zintegrowanym. Bezkolizyjnie łączące funkcje gospodarcze i społeczne, zapewniające równomierny rozwój wszystkich jego części, łączące tradycję z innowacyjnością i otwarciem na przyszłość.  Ma ona być sprzyjająca ludziom młodym. Mają uzyskać szeroki dostęp do edukacji, powstaną warunki do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej, możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego oraz dostępniejsze staną się usługi zdrowotne.
Zakłada się ponadto, że miasto kreować będzie korzystne warunki dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, przyciągnięcia nowych inwestorów tworzących miejsca pracy oczekiwane przez mieszkańców. Powstaną specjalne mechanizmy wyzwalające społeczne inicjatywy.

Nową koncepcją pojawiającą się w projekcie strategii jest zrównoważenie struktury społecznej i skuteczne eliminowanie zjawisk marginalizacji społecznej. Pomysł opiera się na wsparciu poczynań mieszkańców zmierzających do samodzielnego rozwiązywania swoich problemów. Pomoc zarówno ekonomiczna, mieszkaniowa i socjalna udzielana będzie najbardziej potrzebującym mieszkańcom warunkowo.

Kolejną dziedziną, która znalazła poczesne miejsce w budowanej strategii jest tworzenie małego, wyspecjalizowanego ośrodka akademickiego. Jego oferta edukacyjna miałaby uzupełniać oferty innych okolicznych ośrodków, jak również samodzielnie lansować nowe ciekawe kierunki studiów nie realizowane na innych większych uczelniach.

Należy pamiętać, że przedstawiona wizja rozwoju stanowi materiał roboczy, tym niemniej przedstawione zapisy zostały już wstępnie zaakceptowane i jako takie stanowią punkt wyjścia do dalszych prac. Ważne jest, aby zapoznali się z nimi mieszkańcy. Dzięki temu pojawi się realna szansa na realizację jego zapisów. Strategia nie stanie się kolejnym dokumentem odłożonym na „półkę”, jej przyjęcie i realizacja zapewni miastu stabilny rozwój, niezależnie od zmian ekip i opcji politycznych kierujących Wodzisławiem.

Andrzej Szydłowski - mieszkaniec Wodzisławia

  • Numer: 16 (378)
  • Data wydania: 17.04.07