Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Wybór kontrolowany

10.04.2007 00:00
Wybór przyszłej drogi zawodowej nigdy nie jest łatwy, zwłaszcza, gdy ma się kilkanaście lat. Przed tak ważną decyzją staną wkrótce tegoroczni absolwenci gimnazjów.

Ci, którzy mają problemy z wyborem szkoły średniej lub przyszłego zawodu mogą skorzystać z pomocy specjalistów wodzisławskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Zwłaszcza, że liczba placówek przyprawia o zawrót głowy. Działa tutaj punkt informacji zawodowej dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Chętni mogą zgłaszać się z pytaniami w każdą środę od godziny 14.00 do 16.00. Nie trzeba się wcześniej umawiać ani rejestrować.

Ścieżka kariery

Uczniowie mogą liczyć na spotkanie z doradcami zawodowymi i psychologami. To oni na podstawie wywiadu, rozmowy, testów psychologicznych pomagają najpierw rozpoznać zainteresowania i oczekiwania uczniów, a następnie tworzą tzw. ścieżki kariery zawodowej. Zawierają one m.in. listę szkół, których ukończenie pozwoli na zdobycie wymarzonego zawodu.

– Bywa tak, że po konsultacjach młodzi ludzie muszą zweryfikować swój wcześniejszy wybór, bo ich wyobrażenie o zawodzie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Kwestia ostatecznej decyzji w sprawie przyszłej szkoły jest jednak sprawą indywidualną danego ucznia i nikt nie będzie mu tego odbierał – mówi Jolanta Jóźwik, doradca zawodowy.

Rodzice (nie)wiedzą lepiej

Bywa i tak, że pracownicy poradni pomagają w mediacjach między rodzicami, a ich pociechami, bo plany obu stron dotyczące przyszłości zawodowej są zupełnie różne. Psycholog zapewnia jednak, że jeżeli predyspozycje i oczekiwania młodego człowieka są inne niż rodziców, dorośli nie mają co liczyć na poparcie.

– Nie każdy musi mieć maturę. Może przecież być świetnym cukiernikiem, piekarzem, budowlańcem. Staramy się ich wtedy przekonać, aby pozwolili swoim dzieciom decydować o własnej przyszłości, bo tylko one będą później ponosić konsekwencje – tłumaczy Jolanta Jóźwik.

Poradnia organizuje także szkolenia dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.

– Rodzice powinni uwzględnić możliwości intelektualne dziecka, jego zainteresowania, wspomagać dziecko, ale niczego nie narzucać – dodaje Jolanta Jóźwik.

Pewnym ułatwieniem dla młodzieży mógłby być wolontariat, podczas którego mieliby okazję poznać niejako od kuchni wybraną profesję. Niestety w Polsce taką możliwość mają jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. Lepiej więc już od początku zaplanować ścieżkę swojej kariery. Nie sugerować się modą czy upodobaniami kolegów z klasy.

(j.sp)

  • Numer: 15 (377)
  • Data wydania: 10.04.07