Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Znają swoje miasto

10.04.2007 00:00
Konkurs dla gimnazjalistów.

„Radlin – moja mała ojczyzna” – pod takim hasłem zorganizowany został konkurs regionalny w Gimnazjum nr 1. Był on związany z dziesięcioleciem odzyskania samodzielności przez miasto. O zwycięstwo rywalizowały dwuosobowe zespoły z obu radlińskich gimnazjów.

Uczestnicy konkursu musieli się wykazać znajomością historii i geografii Radlina a także wiedzą o tradycjach i gwarze śląskiej. Jednym z zadań było m.in. przetłumaczenie na język literacki śląskich słów. Konkurs przygotowały nauczycielki z Gimnazjum nr 1: Irena Mokry, Janina Gwóźdź i Bożena Wojaczek-Kałus a nagrody książkowe ufundował Urząd Miasta oraz Rada Rodziców. Udział wzięło dziesięć zespołów a najlepsze okazały się Agata Wróblewska i Anna Kubica z Gimnazjum nr 1. Drugie miejsce zajęły ich szkolne koleżanki Małgorzata Bednarczyk i Martyna Grzonka a trzecie Sandra Pytlik i Katarzyna Pustelny z Gimnazjum nr 2.

W czasie konkursu został zaprezentowany program artystyczny o charakterze regionalnym przygotowany przez Wiesławę Czogalik. Towarzyszyła mu wystawa prac wykonanych przez uczniów związanych tematycznie z Radlinem – tradycjami, przemysłem, ekologią, górnictwem architekturą, muzyką i sztuką. Wśród gości była burmistrz Barbara Magiera, Zofia Adamczyk z biblioteki na Głożynach oraz Błażej Adamczyk – pomysłodawca wielu inicjatyw mających na celu podtrzymywanie lokalnych tradycji.

(jak)

  • Numer: 15 (377)
  • Data wydania: 10.04.07