Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Wspiera duchowo ochotników

27.03.2007 00:00
Strażacy mają swojego kapelana powiatowego.

Powiat Marklowicki proboszcz ks. Janusz Jojko został powiatowym kapelanem ochotniczych straży pożarnych. Uroczystą uchwałę w tej sprawie Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wodzisławiu podjął jednogłośnie. Ks. proboszcz Janusz Jojko od kilku lat jest kapelanem marklowickich strażaków, a teraz będzie sprawował opiekę duchową nad wszystkimi ochotnikami z powiatu wodzisławskiego.

– W grudniu 2002 r., gdy ks. Janusz Jojko objął naszą parafię zaprosiliśmy go na spotkanie opłatkowe – wspomina Czesław Firut, prezes OSP Marklowice. – Zaproponowałem mu, by został kapelanem marklowickich strażaków, a ksiądz wyraził zgodę. Podczas ubiegłorocznego zjazdu powiatowego w Rogowie wraz z prezesem Zarządu Oddziału Jerzym Szkatułą wysunąłem wniosek o powołanie kapelana powiatowego.

Inicjatywa spotkała się z przychylnym przyjęciem i wniosek został zaakceptowany. Kilka miesięcy później Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych podjął uchwałę o powołaniu ks. Janusza Jojko na kapelana powiatowego. Prezes Jerzy Szkatuła uzgodnił tę decyzję z wojewódzkim kapelanem strażaków ks. Henrykiem Kuczobem. Ks. Janusz Jojko został w ten sposób jednym z nielicznych kapelanów powiatowych strażaków-ochotników w Polsce. Jest czynnym członkiem OSP w Marklowicach, a dwa lata temu został odznaczony brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. Ks. Jojko ma strażacki mundur ze specjalnymi dystynkcjami kapelana – zgodnie ze strażackim regulaminem.

– Do pożarów nie jeżdżę, gaszę pożary ludzkich namiętności – żartuje ks. Janusz Jojko. – Moim zadaniem jest otaczanie strażaków modlitwą i opieką duchową. Potrzebują oni modlitwy bardziej niż inni ze względu na swoją niebezpieczną służbę. Dla strażaków poczucie, że jest ktoś, kto ich duchowo wspiera i wyprasza im łaski jest budujące. Bliższe kontakty ze strażakami nawiązałem dopiero w Marklowicach. W parafiach, w których wcześniej pracowałem ochotniczych straży pożarnych nie było. Pełniłem funkcję kapelana szpitala i domu poprawczego w Pszczynie.

W województwie śląskim jest tylko dwóch powiatowych strażackich kapelanów. W ostatnim czasie, gdy ks. Jojko sprawuje opiekę nad marklowickimi strażakami w gminie nie doszło do poważniejszych pożarów zagrażających życiu.  Jak widać, jego modlitwa jest skuteczna.

(jak)

  • Numer: 13 (375)
  • Data wydania: 27.03.07