Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Gdzie jest tablica?

20.02.2007 00:00
Tablica pamiątkowa dr. med. Józefa Tumułki zniknęła z budynku byłego szpitala przy ul. Wałowej. Rodzina patrona lecznicy nie kryje zdziwienia. – Rozumiem burzenie pomnika Dzierżyńskiego czy Husajna, ale czym zawinił mój ojciec? – pyta Mieczysław Tumułka. Dyrekcja szpitala uspokaja i zapewnia, że tablica już niebawem będzie zainstalowana.

Dzisiaj w budynku byłego już szpitala im. dr.n.med. Józefa Tumułki znajduje się Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia. Niebawem ma się tutaj także przenieść Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Ośrodek Adopcyjno-Wychowawczy. Podczas remontu zdemontowano tablicę pamiątkową poświęconą patronowi lecznicy. Znajdowała się na jednej ze ścian przy wejściu na szpitalny oddział.

– O tym, że tablicy nie ma dowiedziałem się całkiem przypadkowo – mówi Mieczysław Tumułka, syn byłego dyrektora szpitala. – Wnuczka w szkole otrzymała zadanie napisania pracy na temat swojego pradziadka. Powiedziałem jej, żeby poszła do byłego szpitala i zrobiła dokumentację fotograficzną. Okazało się, że tablica pamiątkowa zniknęła – mówi Mieczysław Tumułka.  

Zastępca dyrektora wodzisławskiego ZOZ-u Henryk Stawarczyk uspokaja. Twierdzi, że tablica zawiśnie w wyremontowanym Oddziale Chorób Wewnętrznych II (sąsiedni budynek). Stanie się to dopiero po tym jak hol główny oddziału będzie wyremontowany.

– Nie ma sensu wieszać tablicy na nie odnowionych ścianach. Planujemy prace związane z zasadami bezpieczeństwa. Ma się pojawić winda i nowe drzwi – przeciwpożarowe. Wówczas odnowimy także hol główny, pomalujemy ściany, na które trafi tablica  – zapewnia Henryk Stawarczyk.

Rafał Jabłoński

  • Numer: 8 (370)
  • Data wydania: 20.02.07