Komu Złote Grabie?
Do końca marca można zgłaszać kandydatury do honorowej odznaki.
Dostać w Rydułtowach Złote Grabie to zaszczyt, podobnie jak w przypadku innych tego typu wyróżnień. Od 1997 roku taką odznakę przynaje się osobom bądź instytucjom, które poprzez swoją działalność społeczną, naukową, polityczną, organizatorską lub jakąś inną zasłużyły się dla swojego miasta, przyczyniły się do jego rozwoju, promocji, sławy czy pomnożenia majątku.
Do tej pory wyróżnienie takie otrzymało kilka osób. To Antoni Warło, Leon Tatura, Maksymilian Iskała, Gerard Chluba oraz Maria Antonina Wieczorek. Złotymi Grabiami wyróżniono też Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Skalnej w Rydułtowach oraz miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Tak się jednak składa, że od 2002 roku nie przyznano nikomu takiej nagrody.
Niebawem kończy się nasza kadencja, chcemy niejako podsumować ten okres naszego działania i jednocześnie wyróżnić tych, którzy na to zasługują. Czekamy na propozycje ze strony mieszkańców - wyjaśnia Alfred Sikora, burmistrz Rydułtów. Kandydatury do honorowej odznaki można zgłaszać do końca marca. Wnioski mogą składać organizacje zawodowe, społeczne, polityczne, samorządowe, a także grupy przynajmniej stu pełnoletnich mieszkańców Rydułtów.
Ostatecznie o przyznaniu Złotych Grabi zadecyduje kapituła odznaki, którą tworzą radni i burmistrz Rydułtów.
Przypomnijmy, że grabie to symbol miasta. To rolnicze narzędzie oznaczające niegdyś miejscowość rolniczą, dzisiaj odnosi się przede wszystkim do wytężonej i wytrwałej pracy. Złote grabie na niebieskim tle widnieją w herbie Rydułtów.
Kto z rydułtowików otrzyma wyróżnienie Złotych Grabi w tym roku? Jak się dowiedzieliśmy, odznaka ma być złota nie tylko z nazwy, ma być także wykonana z tego szlachetnego metalu.
(izis)
Najnowsze komentarze