Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kiołzaczka na mantlu

31.01.2006 00:00
Czasem, jak babcia czy dziadek coś powiedzą, to tego nie rozumiem, ale lubię godać po śląsku - powiedział Dawid Wita z Połomi na Gminnym Konkursie Gwary Śląskiej w połomskiej szkole. Konkurs odbył się w ramach programu „Szkoła Marzeń”, w którym uczestniczy połomska podstawówka.
Najpierw nie wiedziałem co to jest „hauskyzja”, ale teraz już rozumiem to słowo! - żartował Marek Wroński z piątej klasy połomskiej szkoły. Inne dzieci, również nieco rozbawione, powtarzały stare, śląskie słowa: gardinsztanga, mamulka i tatulek, rompla. A mnie najbardziej się podoba słowo „onaczy” - dodała Kasia Szostek z Mszany.
 
W miniony piątek w Szkole Podstawowej w Połomi odbył się Gminny Konkurs Gwary Śląskiej. Uczestniczyło w nim dwudziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół w Mszanie, gimnazjaliści z Gogołowej, a także dzieci z połomskiej podstawówki. Gości przywitała Janina Krzyżok, dyrektor SP w Połomi. Kto, jak nie wy, będziecie dbali o naszą mowę?- zwróciła się do uczniów. Dodała, że w konkursie tym nie chodzi o rywalizację, ale dobrą zabawę i kształcenie bliskiej sercu gwary.
 
Jury oceniało uczestników pod względem doboru i opanowania tekstu, dykcji i intonacji, poprawngo użycia gwary oraz ogólnego wyrazu artystycznego. W kategorii wiekowej od klasy IV do V pierwsze miejsce zajęła Dominika Michałowska z Połomi, drugie miejsce zdobyła Magda Polok, również z Połomi, a na trzecim znalazła się Ewelina Szołtysek z Mszany. W kategorii starszej wiekowo, od klasy VI do pierwszej gimnazjalnej, jurorzy przyznali pierwsze miejsce ex aequo Dominice Rzepiszczak z Połomi oraz Ewelinie Wojtas z Mszany. Drugiego miejsca nie przyznano, natomiast trzecie, również ex aequo zajęły Klaudia Pawliczek z Połomi oraz Marcin Gałaszek z Mszany.
 
Mszański zespół szkół reprezentowała silna ekipa, która przyjechała pod opieką Ewy Blanik. Uczniów przygotowały do konkursu: Maria Mitko, Aneta Kawalerowicz, Bożena Zarańska i Renata Gałaszek.
 
Konkursowi towarzyszyło logo Unii Europejskiej oraz programu „Szkoła Marzeń”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W programie tym uczestniczy połomska podstawówka. Imprezę gwarową zorganizowały wspólnie Elżbieta Wita oraz Teresa Knapek. Mottem konkursu był cytat z książki Marka Szołtyska: „Ponbóczek sprawił, że nasza droga przez życie prowadzi przez Śląsk. Tutaj mamy szansę wieść swój żywot poczciwy”.
 
Iza Salamon
  • Numer: 5 (314)
  • Data wydania: 31.01.06